Půjčky z Anglie

Před soudem tak po měsíční pauze opět stane trojice  údajných podvodníků ve složení Vladimíra Pravečková, Vladimír Kravka a Zdenka Wenzelová. Slibovali napáleným klientům zhodnocení peněz. Místo toho jim však způsobili škodu téměř 20 milionů korun. V kontaktu s žádnými slibovanými zahraničními investory podle obžaloby nebyli a peníze také zřejmě nikomu zprostředkovat nechtěli.

„Snažila jsme se v bance získat úvěr na stavbu domu pro seniory, ale neúspěšně. Až mi známý řekl, že zná někoho, kdo poskytuje podnikatelské úvěry z Anglie. Podmínkou však bylo složení jistiny. Následně požadovali více a více peněz. Do projektu jsem proto přivedla dalších sedm subjektů," líčila u soudu žena, která na podezřelé podala trestní oznámení.

Celkem z ní měli vytáhnout tři miliony korun. Ukazovali jí dokonce padělané směnky z anglické banky.

Podobných podvodů má povedený trojlístek na svědomí skoro šedesát. Na některé podvedené, kteří se ocitli bez prostředků, jsou dnes vypsané exekuce.

Úvěrové "fígle"

Další vykutálenou podvodnicí, která dnes opět stane před soudem, má být 57letá Hana Běloveská ze Dvora Králové nad Labem, která pracovala jako vedoucí pobočky České spořitelny v Hostinném.

Využila svého postavení, aby se obohatila. Výsledkem je 99 neoprávněně získaných úvěrů na téměř třináct milionů korun a hrozba desetiletého pobytu za mřížemi.

Ke všemu ji údajně po rozvodu dohnala potřeba mít peníze na soužití s novým partnerem. „Zneužila osobní údaje jiných osob, zejména svých příbuzných, přátel a známých, a jejich jménem fingovala uzavírání úvěrových smluv těchto osob s Českou spořitelnou, kdy bez jejich vědomí vyplnila osobní údaje a napodobila jejich podpis," píše se v obžalobě.

Podvody páchala od roku 2003 do roku 2011 na jména zhruba patnácti osob.

Vařiči pervitinu

Až dvanáctiletý pobyt za mřížemi hrozí také čtveřici mužů obviněných z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Podle obžaloby měli vyrobit téměř tři čtvrtě kilogramu pervitinu. Jejich rajonem bylo hlavně Rychnovsko, Orlickoústecko a Svitavsko.   (zprav)