Na první pohled obyčejný 16letý kluk patřící do školních lavic, ve skutečnosti zabiják, který kladivem připravil o život 60letou ženu z Nemošice na Pardubicku. Krajský soud v Ostravě mu za brutální vraždu uložil výjimečný, devítiletý trest.

„Podmínky pro uložení výjimečného trestu byly splněny,“ řekla soudkyně s tím, že se jednalo o čin provedený zvlášť trýznivým způsobem a ze zavrženíhodné pohnutky.

Utekl a poté vraždil

Podle soudu se jednalo o surovou a předem plánovanou loupežnou vraždu. Mladý vrah se po útěku z výchovného ústavu vydal na Pardubicko, kde žila část jeho rodiny. Již v té době měl v plánu, že vezme peníze ženě, kterou dobře znal a jež bydlela v sousedství.

Ke zločinu došlo letos v únoru v zahrádkářské kolonii v Nemošicích na Pardubicku. V jednom z domků tam lidé našli mrtvou šedesátiletou ženu, která zde bydlela. Mladík, který byl na útěku z výchovného ústavu na Ostravsku, ji utloukl kladivem a tělo zabalil do koberce. Poté jí vzal peníze a vůz. Po několika hodinách ho zatkli kriminalisté v Havířově.

Lítost neprojevil

Mladík při procesu neprojevil sebemenší lítost nad svým činem. Brutalita činu šokovala i policisty a psychology. Znalci konstatovali, že jde o bezcitného člověka nemajícího úctu k životu.

Vrah přitom vyrůstal v solidní a slušné rodině. Během dětství s ním nebyly vážnější problémy, ty se objevily až v pubertě. Chlapci byla nařízena ochranná výchova v ústavu, z něj často utíkal a kradl. Byl umístěn ve specializovaném zařízení na Ostravsku.

Rozsudek zatím není pravomocný, vrah i státní žalobkyně si ponechali lhůtu k vyjádření. Pokud se někdo z nich odvolá, bude se případem zabývat Vrchní soud v Olomouci.