Podnikatel Jiruška byl jednatelem společnosti Senior Chrudim, která chtěla přestavět bývalý chrudimský pivovar na školící centrum a lůžkové a sociální centrum pro seniory, kde mělo být umístěno 120 starých postižených lidí.

Firma u Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod usilovala  vletech 2011 a 2012 o dotace na tři hydromasážní vany v celkové hodnotě 1,3 milionu korun. „Podmínkou získání dotace bylo, aby Jiruška vany nejprve nakoupil a doložil, že je zaplatil," řekl včera předseda senátu Petr Mráka.

Nákup doložil, ale vany nekoupil

Jenže podle soudu  Jiruška tento postup nedodržel, protože požádal o dotaci, doložil, že koupil tři vany, ale později vyšlo najevo, že žádné vany nekoupil, ani neobjednal.

„Věděl, že regionální rada nebude vany během stavby kontrolovat, takže je tam může dát těsně předtím, než akce skončí," řekl  soudce. Vše vyšlo najevo na základě anonymního udání, které se však paradoxně týkalo jiné věci.

Obhájce: Nebyl to trestný čin

Zatímco státní zástupce Petr Kouble navrhoval pro podnikatele tříletý podmíněně odložený trest a pětiletý zákaz působení ve vedení firem, Jiruškův obhájce žádal zproštění obžaloby, protože podle něj skutek nebyl trestným činem.

Senát Krajského soudu nakonec Jiruškovi udělil podmíněný trest odnětí svobody na dva roky a čtyři měsíce a povinnost uhradit regionální radě 600 422 korun.

Problémy ještě nekončí

Obžaloba Jirušku vinila, že stejně postupoval i při nákupu 60 polohovacích lůžek. Podle soudu se však tento skutek nestal, protože dotace byla poskytnuta v souladu s pravidly.

Podnikatel prohlásil, že  za obviněním stojí snaha zlikvidovat jeho i projekt. Jeho problémy však nekončí, protože kvůli nesplněným podmínkám k získání dotací stavba centra nebyla dokončena a regionální rada chce po firmě vrátit téměř 36 milionů korun, které jí na projekt vyplatila.

Další hrozba
Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod kvůli nesplnění podmínek stále trvá na vrácení téměř 36 milionů korun, které byly na tento projekt vyplaceny. „Důvodem jsou nedostatky zjištěné při kontrole přímo na místě projektu. Provedenou kontrolou bylo mimo jiné zjištěno, že v průběhu realizace projektu došlo k řadě závažných změn v projektu, které příjemce poskytovateli dotace nenahlásil. Regionální rada v této souvislosti konstatovala, že skutečný stav projektu neodpovídal dokumentaci, jak byla předložena a schválena k realizaci," uvedla mluvčí rady Silvie Špryňarová.