„Jde o politicky vykonstruovanou záležitost,“ uvedl během přestávky Etlík. Kdo by podle něj v pozadí jeho případu měl stát, však nesdělil.

Už v dříve vypracovaném odborném posudku se znalec vyjádřil, že v areálu v Libčanech, kde Etlík provozoval skládku s odpady, panoval stav nebezpečí. Nyní své stanovisko před senátem zopakoval. „V areálu jsem byl svědkem velmi nebezpečných kombinací látek. Vedle kyseliny tygrové byla skleněná vata s naneseným stříbrem. To je třeba základ třaskaviny,“ řekl znalec Oldřich Petira.

Specialista se také vyjadřoval k možnosti obecného ohrožení vzhledem k uložení a skladování chemikálií v areálu firmy SNOG v Libčanech. „Největší důsledky by měl požár. Těch havarijních scénářů by se ale dala vylíčit celá řada,“ řekl Petira.

Hlavní líčení bude pokračovat 2. a 3. září, kdy by podle slov soudkyně Jany Chládkové měl také být vynesen rozsudek. Etlík na otázku Deníku, zda si troufá odhadnout, jaký verdikt si v září vyslechne, odpověděl stručně – „Ne.“ A dodal, že se cítí být nevinen.

Před krajským soudem čelí obvinění z obecného ohrožení a nakládání s nebezpečnými odpady. Už loni byl za tyto skutky odsouzen k šesti a půl letům odnětí svobody. Václav Etlík se však odvolal a u Vrchního soudu v Praze uspěl, rozhodnutí vrátil zpět do Hradce.

Likvidace 360 tun odpadů vyvezených z areálu firmy si vyžádala z kapes daňových poplatníků téměř 37 milionů korun.