„Když jsem po úřednících trutnovského finančního úřadu chtěl, aby mi řekli, čeho jsem se podle nich dopustil, odpověděli mi jen, že mají pochybnosti,“ vypověděl Procházka. Jako jednatel firmy Europrom ve Svobodě nad Úpou měl Miroslav Procházka nakupovat v roce 1997 počítačové součástky a prodávat je na Kypr. Jako plátce daně z přidané hodnoty podle obžaloby neoprávněně požadoval vrácení této daně, ačkoliv na to neměl nárok.

„Nakoupil jsem, prodal jsem, vyvezl jsem. Vše s vědomím a povolením celního úřadu. Z hlediska účetního, ekonomického i finančního jsem měl vše v pořádku,“ hájil se podnikatel před soudním senátem v čele s předsedou Jiřím Vackem.

U královéhradeckého krajského soudu vypovídala také bývalá účetní hotelu PROM ve Svobodě nad Úpou, jehož je Miroslav Procházka majitelem. Uvedla, že v době, kdy byla v hotelu zaměstnaná, bylo jeho účetnictví v pořádku a s dokumenty firmy Europrom ani jejím účetnictvím vůbec nepřišla do styku.

Podnikatel se podle obžaloby měl dopustit trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné dávky. Stát měl v roce 1997 připravit o celkovou částku 1,59 milionu korun a pokusit se vylákat 3,77 milionu korun. Ty mu už finanční úřad nepřiznal. Miroslav Procházka by měl před krajským soudem znovu stanout 26. srpna.