Bývalý moderátor TV Nova Slávek Boura byl za vydírání odsouzen k podmíněnému dvouletému trestu odnětí svobody. Verdikt, který v létě vynesl náchodský okresní soud, v říjnu potvrdil Krajský soud v Hradci Králové, kam se Boura odvolal.

Obžalovaný tvrdil, že je nevinný

Podle obžaloby Boura vydíral náchodského podnikatele, s nímž dříve spolupracoval na provozu diskotékového klubu. Požadoval, aby mu muž vrátil dluh, a když se nedohodli, přijel loni na podzim do Náchoda, přiložil podnikateli k hlavě elektrický paralyzér a nutil ho, aby podepsal směnku na 90 tisíc korun.

Státní zástupce v obžalobě uvedl, že Boura „… dvakrát až třikrát aktivoval elektrický výboj paralyzéru s tím, že poškozenému zničí mozek." Svědkové u soudu navíc vypověděli, že se obžalovaný choval agresivně v baru, který patřil společníkovi napadeného podnikatele.

Bourovi za trestný čin vydírání hrozilo až osmileté vězení. Obžalovaný však od začátku tvrdil, že je nevinný a že si paralyzér vzal jen na svou obranu, protože měl z podnikatele obavy.

Jeho obhájce požadoval zproštění obžaloby, podle něj se vydírání neprokázalo. Náchodští soudci však dali za pravdu žalobci.

Dvouletý trest platí, rozhodl soud

Boura po vynesení rozsudku novinářům řekl, že takový verdikt nečekal a že se proti němu odvolá.

Královéhradecký soud však jeho výhrady k rozsudku nesdílel. „Odvolání bylo zamítnuto," řekl mluvčí náchodského soudu Pavel Ruml.

Pro Bouru tak platí dvouletý trest vězení podmíněně odložený na dobu jednoho roku a propadnutí elektrického paralyzéru.

Slávek Boura, vlastním jménem Václav Boura, byl před lety moderátorem a jednou z hvězd televize Nova. Po svém odchodu mimo jiné založil webový portál peprnet.cz, na který podle médií dostal od někdejšího ministerstva informatiky dotaci 5,2 milionu korun na podporu vysokorychlostního internetu. Kontroverzní projekt byl však kritizován a v roce 2006 zkrachoval.

Později se Boura stal autorem a producentem multimediálního muzikálu Naháči, kus si však nezískal přízeň kritiků ani diváků a skončil.

Letos se o Bourovi bulvární média zmiňovala v souvislosti s jeho plánem natočit film v hlavních rolích s Ivetou Bartošovou, její synem Arturem a Ladislavem Štaidlem.