Tragická květnová havárie na chrasteckém náměstí, při které zahynuli osmadvacetiletá Veronika Nováková a její tříletý synek Kryštůfek, měla v úterý dohru u Okresního soudu v Chrudimi. Po deváté hodině sem eskorta přivedla obžalovaného šestadvacetiletého Luboše Sahulu. Tento mladík seděl 22. května za volantem peugeotu, který na chodníku ukončil dva lidské životy. Byl pod vlivem drog a nevlastnil řidičské oprávnění.

Luboše Sahulu ze Žďáru nad Sázavou, který byl vzápětí po svém činu převezen do vazební cely, státní zástupce obvinil ze spáchání tří trestných činů. V první řadě je to ohrožení pod vlivem návykové látky. Obžalovaný se po havárii přiznal, že osudného dne si aplikoval žilně psychotropní látku. V podvečer mu byly odebrány krev a moč, ve kterých byly zbytky metamfetaminu a amfetaminu přítomny.

Před chrudimským samosoudcem Petrem Žandou ale v úterý tvrdil, že vzal drogu o den dříve, takže nemohl být v době havárie pod vlivem pervitinu. Znalecký posudek ale jeho slova vyvrátil. Jeho přítelkyně Martina, která v té době jela s ním, původně vozidlo peugeot řídila. Sahula usedl za volant v Chrudimi. „Martinu bolely zuby, nemohla řídit. Byl jsem v pořádku,“ tvrdil Sahula.

Výslechem mladé ženy, která jela v autě s ním, ale vyšly na světlo jiné informace. „Pohádali jsme se, nechtěla jsem, aby řídil. Chtěla jsem si jen odpočinout od bolesti a potom jet sama. Ale nedovolil to,“ řekla. Nelíbilo se jí, že po cestě do Chrasti „machruje“. Těsně před nárazem do skupinky lidí viděla jeho hlavu, jak je skloněná dolů. Luboš Sahula tvrdil, že zřejmě upadl do mikrospánku, soudní znalec ale míní, že jde o takzvaný „dojezd“ drogy, která ho utlumila a připravila o soustředěnost.

Muž, který připravil o život Veroniku a Kryštůfka, byl osmkrát soudně trestán. V úterý dostal trest v horní hranici sazby, tedy pět let odnětí svobody. „Věděli jsme, že to víc nebude. Ale je to výsměch a impuls pro zákonodárce,“ řekli po líčení otec a manžel Veroniky.

Tragickou květnovou nehodu z chrasteckého náměstí si můžete připomenout ZDE.