Na lavici obžalovaných se včera posadili dva žamberští zastupitelé – Jiří Vencl a Jaroslav Bajt. Spolu s nimi do lavice usedli Miroslav Stejskal a Jiří Musil.
Soudu však chyběl hlavní obžalovaný, bývalý místostarosta Žamberka Ryan Strnad (ODS), který se z včerejšího jednání omluvil.
Nevím, neznám, nepamatuji si
Muži jsou obviněni z pletich při veřejné soutěži a dražbě v souvislosti s regenerací a revitalizací pěší zóny v Žamberku. Strnad navíc čelí obvinění z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a zvlášť závažného zločinu poškození finančních zájmů evropských společenství.
Čtveřici mužů za to hrozí až osmiletý a Strnadovi až desetiletý trest.
Podle spisu muži jako členové hodnotitelské komise v říjnu 2009 úmyslně nedodrželi zákonem stanovený postup u výběrového řízení a z tendru vyřadili pro město ekonomicky nejvýhodnější nabídku společnosti Agile. Ta se zavázala, že rekonstrukci provede za necelých jedenáct milionů korun.
Jejím vyřazením se tak do hry dostala, a také zvítězila, firma Testa. Za pozornost stojí, že na tuto firmu měl velmi dobré vazby právě Strnad, který pro ni od roku 2008 vykonával účetní a ekonomické poradenství nebo zpracovával mzdy.
Společnost Testa nabídla cenu 18 milionů korun.
Obžaloba bývalého místostarostu Strnada viní také z toho, že jako člen hodnotitelské komise neoznámil svoji podjatost vůči společnosti Testa, a podepsal prohlášení o nepodjatosti.
Před soudem ve středu vypovídal Jiří Vencl. Jeho dvacetiminutová výpověď by se dala shrnout slovy: „Nevím, neznám, nepamatuji si."
Jediné, na co si prý matně vzpomíná, je fakt, že firma Agile nesplnila jednu z podmínek výběrového řízení, termín dokončení stavby. „To byl zádrhel. Domnívám se, že jsme se poté všichni shodli, že firmu vyřadíme. Že je Testa výrazně dražší, jsme si uvědomili, ale nebyla jiná cesta," uvedl před soudem Vencl, který si prý není vědom, že by hodnotitelská komise nějakým způsobem porušila zákon.
Vencl také uvedl, že vůbec nic nevěděl o vztahu místostarosty Strnada s firmou Testa.
Když se směje i poražený
Zajímavostí celé kauzy je fakt, že vyřazenou firmu si nakonec najal vítěz tendru. A, světe, div se, ona stavbu za 12, 2 milionu korun zvládla v řádném termínu. Jednání výběrové komise, a potažmo Strnada, se nepozdávalo ani regionálnímu programu Severovýchod, který na stavbu přislíbil dotaci 21 milionů korun. Po jedné splátce však další čerpání pozastavil. Následně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu pokutu 250 tisíc korun.
Ke své údajné podjatosti se již dříve Deníku vyjádřil i Ryan Strnad.
„Neshledávám žádný střet zájmů mé osoby jako místostarosty města a mých podnikatelských aktivit. Nemám, ani nevím o majetkovém či jiném prospěchu pro mne či jinou osobu. Co však vím, že město Žamberk získalo předloženou nabídkou Testa jistotu a záruky za provedení díla," uvedl bývalý druhý muž žamberské radnice.
Kdy ve věci padne rozsudek, zatím nikdo neví.