Při jedné z mnoha návštěv u paní Štětařové v Nemyčevsi na Jičínsku se objevil v bytě její opilý syn Vojtěch Štětař (nar. 1985), který byl venčit psa. V ruce držel vzduchovou pušku a chtěl, aby mu Hitka, kterého znal od dětství, řekl, kde jsou ukryté diabolky. Když je nenašel, křičel na Hitku, aby vypadl z domu. Poté na dlouholetého přítele své matky zaútočil.

„Vojtěch Štětař napadl Romana Hitku tak, že ho několikrát udeřil do hlavy a těla pažbou vzduchové pušky, poté ho sešvihal vodítkem na psa a zaútočil na něho sekerou. Tou několikrát udeřil poškozeného do hlavy a těla, přičemž mu vyhrožoval zabitím,“ uvedl státní zástupce Milan Vacek v obžalobě, kterou přednesl včera u krajského soudu při hlavním líčení se Štětařem.

Obžalovaný způsobil napadenému muži mimo jiné tržné rány na hlavě a zlomeniny kostí lebky, zlomeninu žebra, zhmožděniny, řezné rány na ruce… Život poškozeného ohrožovaly zejména zranění hlavy. Smrt byla odvrácena jen díky včasné specializované lékařské pomoci.

„Nechtěl jsem ho zabít. Chtěl jsem jen, aby vypadl z domu. Je mi moc líto, co se stalo. Romanovi jsem za mnohé vděčný, udělal pro mne hodně prospěšného. Říkal jsem mu strejdo,“ vypověděl obžalovaný v pondělí 16. června u soudu.

Konfliktu byla přítomna i Štětařova matka. Ta se společně s přítelem před nepříčetným synem nejdříve „zabarikádovala“ nábytkem v kuchyni, a poté v obývacím pokoji. První dveře obžalovaný rozbil požární sekerou, kterou pak vhodil dovnitř místnosti. Měla zranit i jeho matku, která syna marně prosila, aby s agresivitou skončil. Poté si Štětař došel pro jinou sekeru, tábornickou, kterou brutálně zaútočil na Hitku…

Obžalovaný Štětař má sklony k agresivitě. V minulosti třeba zaútočil mačetou na jednoho muže. Proti agresivitě měl předepsány léky, které ale užíval nepravidelně. V pondělí u soudu tvrdil, že před útokem na Hitku vypil sedm až deset piv a dvě odlivky tvrdého alkoholu. „Pokud nepije, agresivní není,“ vypověděl u soudu poškozený Roman Hitka. „Odpustil jsem mu,“ dodal.

Rozsudek nad obžalovaným soud pravděpodobně vynese v úterý. Hitkovi hrozí deset až patnáct let vězení.