Devětadvacetiletý muž připravil o život svoji osmdesátiletou sousedku loni v březnu v jejím bytě v Chrudimi. Vinu u soudu popíral.

Homolka byl předsedou společenství vlastníků bytů v domě, kde došlo k vraždě. Podle červnového rozsudku královéhradeckého krajského soudu ženu usmrtil loni 13. března po předchozí hádce, která se týkala výměny oken. Ženu údajně nejprve strčil tak, že narazila hlavou na zeď a upadla na zem. Následně ji prý škrtil a dusil zakrytím úst a nosu. Žena utrpěla řadu zranění a krátce nato zemřela v důsledku udušení.

Miloš Homolka, který se původně doznal a dokonce ženino usmrcení popsal při rekonstrukci na místě činu, u soudu vypověděl, že jej k přiznání násilím donutila policie. Před senátem uvedl, že ženu naposledy viděl dva dny před vraždou na domovní schůzi.

Pražský vrchní soud se případem zabýval již podruhé. Prvoinstanční senát v Hradci Králové muži totiž uložil 11 let vězení za vraždu již v únoru letošního roku. Odvolací soud ale verdikt zrušil a kauzu vrátil ho Hradce k novému projednání. Důvodem bylo, že prověrka na místě činu nebyla provedena v souladu se zákonem a nebylo možné ji použít jako důkaz.

KAREL HRAZDĚRA, ČTK