Více než půl hodiny trvalo čtení obžaloby v případu výrobců a distributorů pervitinu, kteří v pondělí stanuli před Krajským soudem v Hradci Králové.

Čtyřlístek, v němž figuruje i jedna žena, si podle spisu nelegálně „vařením“ a prodejem pervitinu přivydělával v uplynulých dvou letech. Sedmadvacetiletá Petra Mrkvičková, pětatřicetiletý Karel Záplata, dvaatřicetiletý Michal Novotný a osmatřicetiletý Jaroslav Červinka si své podnikání zřídili na Trutnovsku.

Hlavním výrobcem pervitinu byl Novotný. Ten se v pondělí u soudu k obžalobě doznal. Nesouhlasil jen s některými body uvedenými ve spise. „Začínal jsem vařit jen deset až patnáct gramů týdně. Postupně se to rozjelo ve velkém. Pak už jsem vařil kolem padesáti gramů,“ uvedl při výslechu.

Zásobovačem pro Novotného byl právě Záplata s Mrkvičkovou. Ti podle spisu jezdili do Polska, kde nakupovali volně prodejné léky Sudafed, Acatar a Cirrus. „K čemu léky jsou, jsem zpočátku nevěděla. Ani mě to nezajímalo. Jen jsem fungovala jako překladatelka, protože jsem uměla polsky,“ uvedla včera před soudem Mrkvičková. To, že by se podílela na výrobě pervitinu, však jeho uživatelka a již trestaná žena popřela.

„Jen jsem se pokaždé v lékárně zeptala na dané léky a kolik jich mají. Potom jsem čekala, kolik toho bude Karel chtít a o toto množství prodavačku požádala,“ upřesnila.

Léky dvojice převážela ve speciálně upravených psích konzervách. Část plechovky obsahovala krmivo, zbytek byl dutý. Pilulky se do dutiny pěchovaly po odšroubování dna. Karel Záplata je jediný z obžalovaných, který již v přípravném řízení vinu popřel. Konzervy prý upravoval pro souseda, který léky pašoval. V jeho autě se prý tyto schránky našly proto, že si je tam známý nejspíše zapomněl.

Čtvrtý z obžalovaných, Jaroslav Červinka, se podle obžaloby podílel na výrobě pervitinu a fungoval jako distributor ve východních Čechách. Povedené čtveřici se mělo podařit vyrobit a následně prodat, darovat nebo směnit nejméně 1140 gramů pervitinu. Všichni z obžalovaných byli i uživatelé drogy.

Hlavní líčení je naplánováno až do středy. Čtveřici hrozí až 12 let vězení.

Jak se nejčastěji „vaří“ pervitin:

- Pervitin je syntetická, tedy člověkem vyrobená chemická látka oproti například kokainu, který je rostlinného původu. Jako základ pro výrobu drogy se často používají běžně dostupné léky – například léky proti nachlazení.
- Ten, kdo pervitin „vaří“, získá nejdříve aktivní přísadu (efedrin) obsaženou v těchto lécích. Za pomoci dalších chemických přísad získává drogu samotnou. Někdy se do pervitinu přidávají další nebezpečné látky na zvýšení účinku – kyselina, čističe odpadů anebo nemrznoucí kapalina.
- Vzhledem k těkavé povaze materiálů, které výrobci používají a též ke skutečnosti, že oni sami jsou často závislí a dezorientovaní, dochází také k explozím nelegálních laboratoří. Ty se mohou skládat i s obyčejného vařiče a pár kusů laboratorního skla.
- Při „vaření“ pervitinu vzniká také obrovské množství toxického odpadu. Při výrobě půl kilogramu drogy vznikne 2,5 kilogramu odpadu. Lidé, kteří jsou vystaveni účinkům tohoto odpadu, se mohou otrávit nebo onemocnět.