Hlavní líčení začne tento týden ve středu a zatím je naplánované na dva dny. Podle obžaloby čtyři muži využili v letech 1991 až 1993 svých čelných funkcí ve společnostech Rubena a ZETA Náchod k podvodnému jednání, spojenému s privatizací bývalého státního podniku Rubena. Podle státní zástupkyně Ilony Kufříkové uzavřeli soubor fungovaných smluv, kterými způsobili státnímu podniku škodu ve výši 248 milionů korun. Svým jednáním mohli firmě způsobit další škodu přesahující 396 milionů korun, k čemuž naštěstí nedošlo. V listopadu 2006 krajský soud poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou bývalého generálního ředitele Milana Šnajdra, dalším třem spoluobžalovaným uložil tresty na čtyři a pět let. Vrchní soud rozsudek zrušil a nařídil nové hlavní líčení, v němž krajský soud obžalované zprostil obžaloby.

Na podvodech v Rubeně se měl podílet i bývalý šampion v závodech tahačů Martin Koloc. Ten však před soudem utekl do zahraničí a jednání bylo proti němu vedeno samostatně jako proti uprchlému. V srpnu 2008 hradecký krajský soud i Koloce, který sledoval proces z dalekých Emirátů, zprostil obžaloby. S tím však státní zástupkyně nesouhlasila, a tak na základě rozhodnutí vrchního soudu se celou kauzou bude muset krajský soud znovu zabývat.

Dalšího pokračování se v pondělí dočká také hlavní líčení s Jiřím Jungmanem. Bývalý trutnovský policista čelí obžalobě z ublížení na zdraví. Skutku se měl dopustit v květnu 2008, kdy zastřelil v potyčce majitele jednoho domu i jeho psa. (V galerii najdete fotografie z rekonstrukce případu a soudních jednání.)

Před krajským soudem stane ve středu Karel Bednář, na kterého čeká obžaloba z vraždy, podvodu a nedovoleného ozbrojování. Trestné činy měl muž, který byl v minulosti již odsouzen za podvodná jednání, spáchat v období od prosince 2008 do února 2009.