Pokračovat v rozplétání čtyř kauz, které jsou senátům již dobře známé, bude v tomto týdnu Krajský soud v Hradci Králové.

Hned v pondělí ráno padne dlouho očekávaný verdikt nad Miroslavem Čurejou, který se zpovídá z trestného činu znásilnění. Původně obžalovaný i státní zástupkyně doufali, že verdikt bude vynesen koncem uplynulého týdne. Předseda senátu Luboš Sovák, však jednání odročil, aby měl senát ještě dostatek času případ posoudit. Čureja před dvěma lety začátkem prosince podle obžaloby pod záminkou koupi cigaret vytáhl ze zábavy v Novém Bydžově poškozenou ženu, se kterou usedl do auta a odjel na vzdálené místo. Tam ji násilím donutil, aby se svlékla, a přinutil ji k pohlavnímu styku.
„Přiznávám, že ke styku došlo. Ale já to chtěl, ona to chtěla. O násilí nemůže být řeč,“ hájil se celou dobu Čureja. Pokud ho soud uzná vinným, může si odpykat ve vězení až dvanáct let.

Předsedkyně senátu Anna Bímová bude také pokračovat v jednání s obžalovaným mladistvým z Královéhradecka. Mladík má podle spisu na svědomí loupež v jednom z barů v regionu. Barmanka se ho však nezalekla a peníze mu vydat nehodlala. Aby žena nemohla mluvit a případně hocha identifikoval, pobodal ji nožem, kterým jí už před tím vyhrožoval. K trestnému činu loupeže, tak přibyl i pokus vraždy.

Na stolech soudců se však objeví i dva „evergreeny“. Případ manželů Moťkových se vleče již několik měsíců. Obžalovaní se zpovídají z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku. Toho se měli dopustit v letech 2001 až 2004, kdy Otakar Moťka uzavíral nevýhodné smlouvy na úkor jedné ze společností, v níž byl obchodním ředitelem, a ve prospěch dalších dvou společností, v nichž figuroval. Nejrůznějšími machinacemi způsobili manželé podle obžaloby škodu přesahující 50 milionů.

Mezi nekonečné příběhy patří i kauza Zdeňka Medřického, Josefa a Vladimíry Štíplových. Trojice se údajně dopustila podvodů v řádu několika milionů.

Program jednání u Krajského soudu v Hradci Králové do 1. dubna

28. – 29. 3. – odročené jednání s obžalovaným mladistvím – trestný čin loupeže a pokusu vraždy

28. 3. – odročené jednání s obžalovanými Otakarem Moťkou a Janou Moťkovou – trestný čin zneužití informací v obchodním styku

28. 3. – odročené jednání s obžalovaným Miroslavem Čurejou – trestný čin znásilnění

30. – 31. 3. – první jednání s obžalovaným Karlem Ledvinou – trestný čin loupeže

1. 4. – odročené jednání a obžalovanými Zdeňkem Madřickým, Josefem Štíplem a Vladimírou Štíplovou – trestný čin podvodu

Zdroj: www.justice.cz