Světlo za oknem totiž budí zdání, že je hlídka uvnitř a lze ji v případě potřeby hned kontaktovat. Falešný svit lampy může odradit i možné výtržníky ve zdejší problematické lokalitě. Jenže lidé se pak ve skutečnosti na nikoho nedozvoní. A to některé rozčiluje.

Měli by být chrudimští strážníci v ulicích města více vidět? Hlasujte v anketě (vpravo) a diskutujte!

„Vůbec myslím, že bychom tu strážníky měli vídat častěji. Co chvíli nejsou ani na ulici, ani na služebně,“ zlobila se včera v Revoluční jedna z místních obyvatelek. Pak ale opatrně připustila, že situace v lokalitě se jejich příchodem přece jen zklidnila.

Sprostých nadávek neubylo

V tu chvíli prochází Revoluční ulicí jiná žena s pejskem na vodítku: „Já vám řeknu, že nic moc se nezlepšilo. Vloni na podzim jsme tu zaparkovali auto a přišli jsme rychle o zadní sklo. Už bych tady auto nenechala,“ oponuje žena s poukazem na to, že na ulici si co chvíli hrají děti s kopacím míčem.

„A když někoho napomenu, to byste se až divil, co schytám sprostých nadávek. Ani jméno vám raději neřeknu – nechci, aby mi někdo rozbil další okno,“ uzavírá nespokojená pejskařka.

Podobně hovoří i další tři náhodně oslovení chodci a chodkyně, kteří ale zároveň opatrně a anonymně připouštějí, že výtečníků v lokalitě opravdu trochu ubylo.

Podzemní skrýše

Chrudimské radnice, strážníků i zdejších obyvatel se již více zastává Věra Žaludová, další z obyvatelek Revoluční ulice, která zrovna prochází kolem. „My máme v domě klid. Ani ten nepořádek u popelnic už není takový, jako dřív. Bývalo to strašné, děti dřív odpadky vysypaly na zem a pak do nich na ulici mezi jezdícími auty kopaly,“ vzpomíná Žaludová.

Na dílčím a postupném zlepšování životních podmínek v celé lokalitě pod chrudimským nádražím se podílí i městská radnice svou poměrně přísnou bytovou politikou. Všechny nově uzavírané nájemní smlouvy jsou totiž již nějakou dobu podepisovány jen na rok dopředu, a tak si nepořádníci, vandalové, výtržníci a neplatiči museli hledat štěstí jinde. Mnoho bytů tak přišlo o své dosavadní nájemníky. Vyklizeny a vyčištěny byly i příslušné sklepy a některé společné domovní prostory.

To s sebou ale přineslo podle velitele chrudimské městské policie Josefa Kudrnky potíže jiného druhu. „Na jednu stranu ubylo různých sousedských hádek a sporů. Ale uvnitř domů, třeba v Rooseveltově ulici, se teď nacházejí ohromné neobydlené prostory. V lokalitě tak najdeme snad dvacet až třicet vyklizených sklepů, v nichž si teď neustále hledají útulek bezdomovci, a to nejen ti chrudimští. Je tu plno místností a skrýší, které musejí strážníci procházet kousek po kousku,“ vysvětluje velitel. Podle Kudrnky to je i část odpovědi na otázku, proč nejsou strážníci víc vidět přímo v několika zdejších ulicích. Velitel strážníků ale také připomíná, že zdejším hlídkám se postupně zvětšil rajón až k Fibichově ulici, kde musí řešit například i spoustu dopravních problémů.