Strážníci dostali oznámení, že na mostě ve Vrchlického ulici chybí kanálový poklop. Do nedalekých sběrných surovin je to kousek a jak se dalo očekávat, mříž se v areálu nacházela. „Odebrali jsme ji a vrátili na místo. Obsluha si od toho člověka, který poklop dával do sběrny, ani nevyžádala občanský průkaz. Přitom je to její povinnost. Případ se potom řešil dál právě kvůli tomuto pochybení,“ vysvětluje vrchní strážník Městské policie v Chrudimi Josef Kudrnka.

Krádež z 28. října loňského roku byla zvláštní v tom, že se strážníci setkali s pachateli tváří v tvář. Dostali oznámení, že v Jiráskově ulici na Skřivánku dva muži nakládají do auta tři kanálové poklopy. Po jejich příjezdu bylo vozidlo pryč a v okolí se nenacházelo. Hned druhý den ho podle „espézetky“ hlídka nalezla v ulici Obce Ležáků. „Kanály už v autě pochopitelně nebyly a pachatelé vše zapřeli. Případ jsme předali republikové policii jako podezření z trestného činu. Škoda byla vyčíslena na sedm a půl tisíce korun,“ dodává Josef Kudrnka.

Litinové mříže od kanálů v letošním roce zmizely i na Třemošnicku, případem se zabývala policie. Zloději dvou poklopů ale dosud nebyli zjištěni, případ tedy zůstává neobjasněn.

Ne všechny sběrny shromažďují údaje o výkupech. Proto vláda připravuje novelu zákona o odpadech. Opoziční poslanci navrhovali dokonce úplný zákaz výkupu některých surovin a bezhotovostní platbu za výkup.