Nedávno musel chrudimský strážník zahánět do rybníčku kachnu i s kachňaty. Ale to byla jen drobnost.

Vzhůru na lov

„Asi nejzávažnější byl odchyt rhodéského ridgebacka, kterého jsme naháněli po lese tři dny, než se ho podařilo za pomoci veterináře a jeho uspávací pušky chytit. Pes se pohyboval mezi obcemi Srní a Včelákov. Majitel ho tam zřejmě vyhodil, protože se neustále vracel na jedno místo. Kromě psů jsme letos odchytávali ještě hada." vzpomínal hlinecký vrchní strážník Ladislav Havlík.

„Lovili jsme srnku, býka, ptáky, lasičku, veverku, nemocné kočky. Je toho dost," uvedl Josef Kudrnka, vrchní strážník z Chrudimi.

Už jsme chytali opici Šimpiho. To byla opravdu rarita. Pak jsme naháněli jedno divoké prase a několikrát býka či krávu," popisuje své zážitky také vrchní strážník Jiří Stuna ze Skutče.

Kočky na svobodě

Na rozdíl od psů a dalších zvířat se kočky prakticky vůbec neodchytávají.

„Kočky nechytáme. Obecně se špatně umísťují do útulků," řekl Ladislav Havlík. Denisa Škvrňová z Městského útulku Chrudim vysvětlila proč: „My tu máme vnitřní kotec a kočka, která je jinak zvyklá se pohybovat ve volné přírodě, by se v něm trápila. Proto bereme jen velmi malá koťátka, která by se v přírodě neuživila."

Odchyt zvěře se řídí podle zákona o léku a o týrání zvířat. Narkotizační pušku tak může použít pouze odborník, v tomto případě přivolaný veterinář.

„Uspávací puška nebo foukačka se používá tehdy, je-li zvíře příliš velké nebo agresivní, že nelze použít odchytovou smyčku," dodal veterinář Jaroslav Havlík.

LUKÁŠ VANÍČEK