Z trestného činu podvodu se budou muset zpovídat dvaatřicetiletý muž a jeho o rok mladší přítelkyně z Pardubicka. Ti měli podvodem ze svého známého postupně vylákat téměř milion korun.

„Podle dostupných informací, které se kriminalistům po několika měsících usilovné práce podařilo nastřádat, měl obviněný už od dubna roku 2009 vystupovat před svým kamarádem jako zaměstnanec softwarové firmy, později se měl vydávat za softwarovou policii. Podle všeho se údajně dostal na dálku do kamarádova počítače a zasílal mu zprávy, z nichž se jeho známý obával průšvihu, že mu softwarová policie přišla na nelegální software,“ uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

A poškozený muž se v dobré víře obrátil právě na svého kamaráda s žádostí o pomoc. V domnění, že se mu jeho známý snaží pomoci dostat z problémů, svěřil mu řešení údajných potíží. „Čtyřicetiletý muž si posléze půjčoval od rodiny a myslel si, že tím splácí pokuty za nelegální software. Když částky a půjčky nebraly konce, všimli si jeho zoufalství kolegové v zaměstnání a díky tomu se případ ocitl v rukou pardubických kriminalistů. Ti se ihned vložili do složitého prověřování a následného vyšetřování. V jeho průběhu se jim podařilo dát dohromady několik sesbíraných střípků a díky nim přišli na to, že splátky jdou na soukromý účet,“ vysvětlila policejní mluvčí.

Údajné splátky pokut totiž chodily na účet jednatřicetileté přítelkyně obviněného podvodníka. Kriminalistům se dokonce podařilo dokázat i jejich další cestu, a tak se přišlo také na to, že z nabytých peněz se partnerská dvojice rozhodla financovat hypotéku na rodinný dům.

„Policisté proto kromě dalších trestních úkonů, přikročili i k takzvanému zajištění nemovitosti. Majitelka domu byla řádně poučena o tom, jakým způsobem do rozhodnutí soudu smí a nesmí s nemovitostí nakládat. V případě, že soud předložené důkazy uzná, může dojít k propadnutí věci,“ dodala Maturová.
Jelikož částka, o kterou poškozený muž přišel, se vyšplhala téměř na jeden milion korun, hrozí tak oběma obviněným trest odnětí svobody v trvání od dvou do osmi let.