VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tolerance 0,3 promile? Jsem proti, říká šéf dopraváků

Východní Čechy - Dohady vzbuzuje návrh změn bodového sytému, podle kterého by policie začala tolerovat 0,3 promile alkoholu za volantem. Nepostižitelní za toto množství jsou přitom šoféři už nyní, když v tom „umějí chodit“.

21.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

PANE ŘIDIČI, PIL JSTE PŘED JÍZDOU? Už týden jsem si ani nelokl, měla by znít odpověď řidičů, kteří mají v sobě zbytkový alkohol do 0,24 promile, aby se vyhnuli trestu.

Začnou policisté tolerovat nízké množství alkoholu za volantem do 0,3 promile? Novela „bodového systému“, kterou právě projednávají poslanci, vzbudila ostré polemiky. Trochu přitom uniká, že do tohoto množství jsou řidiči v případě zbytkového alkoholu nepostižitelní už dnes.

Stačí, aby žádné včerejší pivo při pozitivní dechové zkoušce nepřiznali. Pokud se vejdou do zhruba 0,24 promile a jedná se skutečně o zbytkový alkohol, což potvrdí kontrolní zkouška s ještě nižším skóre, policisté je už nebudou trápit. Než by řidiče dovezli na krevní rozbor, byl by totiž „čistý“ úplně.
Zásadně proti jakékoliv toleranci alkoholu u řidičů je Karel Bušta, šéf královéhradecké krajské policie.

„Neměl by být povolen žádný alkohol, ten přece za volant nepatří. Ani zbytkový! Na každé benzince si lidé mohou zakoupit detekční trubičky, ze kterých zjistí, jestli už jsou po včerejším pití čistí. Řidiče znám a vím, že alkohol ovlivňuje jejich koncentraci i v malém množství,“ řekl Bušta.

Tolerance do 0,3 promile by podle něj měla za následek jediné: ustavičné spekulování řidičů, kolik si toho ještě mohou dát a kdy už můžou sednout za volant, v případě silniční kontroly pak dohadování s policisty.

„Naši řidiči jsou příliš přemýšliví a vznikaly by z toho jen problémy. Na Západě, kde nějaká tolerance je, ji v posledních letech snižují,“ dodal.
Když krajská policie pro policejní prezidum sledovala případy přistižených hříšníků, došla k zajímavým závěrům. Například v lednu 2010 ze 107 podnapilých řidičů mělo do pouhých 0,24 promile alkoholu v krvi sedmnáct lidí.

„Myslím si, že jedno desetistupňové pivo, které odpovídá těm 0,3 promile, by policisté tolerovat mohli,“ míní profesionální řidič Pavel Nerat z Pardubic.

Nulová tolerance alkoholu je v evropských zemích vedle Česka jen v Bělorusku, Estonsku, Chorvatsku, Maďarsku, Moldávii, Rumunsku, Rusku, Slovensku a Ukrajině. Většina západní Evropy malé množství alkoholu v krvi naopak toleruje, třeba na Kypru je beztrestných dokonce 0,9 promile.

Jak se vyhnout postihu za „zbytkáč“

Naměřili vám do zhruba 0,24 promile alokoholu v krvi a jste si jist(á), že se jedná o zbytkový alkohol? Nic nepřiznávejte!!!

Policisté provedou ještě jednu dechovou zkoušku, která by logicky měla ukázat klesající hodnotu alkoholu, a vzhledem k jeho nízkému množství vás v případě nepřiznání nebudou nutit k odběru krve: kvůli časové prodlevě by krevní rozbor už nejspíš ukázal nulovou hodnotu alkoholu. Policisté proto jen provedou tzv. úřední záznam a pustí vás. V opačném případě, kdy „zbytkáč“ přiznáte, vás čeká za přestupek správní řízení a postih.

Některé navrhované změny

• zrušení bodového trestu za alkohol do 0,3 promile. Hrozit by za to měla jen pokuta do 5000 korun. Při větším množství alkoholu naopak přísnější tresty
• přidělení bodů nemá hrozit za překročení povolené rychlosti v obci nejvýše o pět kilometrů v hodině, mimo obec o deset kilometrů za hodinu. Řidič by však za to mohl dostat pokutu od 1500 do 2500 korun. Za vyšší překročení rychlosti by dál byly udělovány dva, tři nebo až pět bodů a vyšší pokuta podle toho, jak rychle řidič jel.
• zrušení stotisícové hranice škody pro přivolání policie k dopravní nehodě;
• povinnost podstoupit psychologické vyšetření řidiče, který přišel o řidičský průkaz a žádá o jeho vrácení;
• zákaz jízdy kamionů v levém jízdním pruhu na dvouproudé dálnici nebo rychlostní silnici v době dopravní špičky (od 6 do 9 a od 15 do 18).
• právo policie zakázat vjezd na silnici kvůli povodni nebo sněhové kalamitě
• právo policie zadržet na 48 hodin vozidlo, účastnící se tajného závodu
• zpřísnění trestů za nepřipoutání pásy, ohrožení jiného řidiče při předjíždění, nepoužití dětské autosedačky, neposkytnutí první pomoci atd.

Autor: Kamil Dubský

21.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Matuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Volby 2017 na Chrudimsku.

Volby na Chrudimsku vyhrálo s přehledem ANO, druzí jsou Piráti, třetí ODS

Pouze ve třech obcích na Chrudimsku nezvítězilo ANO

Chrudimsko - Na Chrudimsku leží 108 obcí. Jen ve třech z nich nezvítězilo hnutí ANO. Na dalších místech se už politická uskupení střídají ve velmi divokém víru zářícím všemi barvami.

AKTUALIZUJEME

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO 4 mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká Jiří Kajínek. Vsadil na svého kamaráda

Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Fotograf Radek Pavlík nemusel na voliče čekat

Hlinsko - Ve volební místnosti umístěné v budově městského úřadu bylo živo víc, než v uplynulých letech. Vnímá to tak externí fotograf Chrudimského deníku Radek Pavlík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení