Na Královéhradecku policisté odhalili pěstírnu konopí. Kriminalisté na případu pracovali několik dní. „Zadržený muž pěstoval konopí seté Cannabis sativa k výrobě marihuany v bytě nacházejícím se v prvním patře rodinného domu na Třebechovicku, v němž bydlel. Od letošního května do 20. července pěstoval v ložnici rostliny pro vlastní potřebu takzvanou indoor metodou. Jedná se o vnitřní pěstování rostlin v boxu pod vysokotlakou sodíkovou výbojkou, kde je médiem zemina,“ uvedla mluvčí královéhradecké policie Anna Pešavová.

Při domovní prohlídce kriminalisté na místě zajistili asi čtyřicet kusů květináčů s rostlinami konopí setého v různých fázích vegetativního cyklu, vysokých až 50 centimetrů, dále 30 kusů rostlinných řízků, konopná semena, pěstírnu konopí setého, lampy, rostlinná hnojiva a zahradní substráty. Asi 137 gramů sušené drogy kriminalisté objevili v kůlně ukrytých v zeláku.

Na nelegálním trhu by se podle odhadu odborníků cena 137 gramů sušiny konopného produktu pohybovalo kolem 34 tisíc korun.“ Pětadvacetiletý muž z okresu Hradec Králové se k trestné činnosti doznal. Ve výpovědi uvedl, že rostliny konopí pěstoval sám v boxu vybaveném zařízením, které si sám koupil. Poté rostliny sklízel, sušil a rostlinnou hmotu třídil,“ řekla mluvčí hradecké policie.

Dodala, že zadržený pěstitel konopí setého, který neskončil ve vazbě, se hájí tím, že zajištěné rostliny mu měly přinést úlevu od jeho zdravotních potíží.
Komisař následně „Mičurina“ obvinil z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Pěstiteli konopí hrozí trest odnětí svobody na dobu od jednoho do pěti let.

Také na Chrudimsku policie ve čtvrtek zahájila trestní řízení proti šestapadesátiletému muži z Heřmanova Městce. Ten měl od začátku letošního dubna pěstoval na své zahradě pro vlastní potřebu dvanáct rostlin konopí.

Tento týden zabodoval východočeský Toxi tým i na Svitavsku. Tam proběhla policejní akce nazvaná Bouřka. Z distribuce pervitinu kriminalisté obvinili téměř 21letou ženu ze Svitav. Podle zdejší policejní mluvčí Anny Štegnerové drogu opatřovala nejen sobě, ale i kamarádům. Za tuto službu nikdy nežádala peníze. Avšak trestným činem je i pouhé darování drogy. „Dívka se ke svému jednání doznala až pod tíhou předložených důkazů a hrozí jí až pětileté vězení,“ uvedla k případu Štegnerová.

V posledních dnech byla z drogové trestné činnosti obviněna na Svitavsku ještě jiná mladá žena. Vzhledem k závažnosti situace, která na drogové scéně v okrese panuje, budou podle policejní mluvčí z drogového deliktu obviněny další osoby.