„Policisté v minulých dnech na Svitavsku zadrželi osmatřicetiletého muže, kterého obvinli z týrání svěřené osoby, spáchaného v souběhu se zvlášť závažnými zločinem těžkého ublížení na zdraví,“ potvrdila mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Osmatřicetiletý muž měl podle policistů dítě, které ještě není na světě ani jeden rok, týrat zvlášť hrubým způsobem a to opakovaně. Malý chlapec byl od svého otce vystaven fyzickému týrání, které vyvrcholilo těžkým úrazem hlavy. Ten měl bohužel za následek i trvalou ztrátu zraku. S dítětem měl otec například bít o zeď nebo s ním tlouct o postel.

Tím ale seznam obviněných nekončí. „Vzhledem k okolnostem byla v případu kriminalisty dnes zároveň obviněna i dvaadvacetiletá matka dítěte a to z trestného činu týrání svěřené osoby. Dítě bylo svěřeno do péče kojeneckého ústavu,“ uvedla dále Maturová. V péči matky nicméně stále zůstává tříletá dcera a dvaadvacetiletá žena je navíc v sedmém měsíci těhotenství.

Na otce dítěte soud uvalil vazbu, matku policisté vyšetřují na svobodě. Zatímco matce hrozí trest odnětí svobody ve výši dva a osm let, v případě otce kriminalisté navrhli trestní sazbu až do výše dvanácti let odnětí svobody.

Rodina se do malé obce u Svitav přistěhovala přibližně před třemi roky s tehdy novorozenou holčičkou. Ta měla nyní nastoupit do školky. Rodina se sousedům navenek jevila jako spořádaná, s dětmi například chodili ven na hřiště. Žádných problémů si přitom nikdo nevšiml.

První případ, že v rodině je něco v nepořádku byl zaznamenán v létě. Chlapeček byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Ústí nad Orlicí, kde lékaři pojali podezření, že s výchovou dítěte není vše zcela v pořádku. "Chlapec měl podle rodičů dostat křeče. Charakter poranění ale vypadal spíše na prodělaný epileptický záchvat a bylo shledáno, že dítě je celkově v zanedbaném stavu," uvedl zdroj obeznámený s případem.