Veřejným míněním hýbal především případ brutálně zavražděného podnikatele Stanislava Brunclíka z Vysokého Mýta z roku 2004 nebo kauza několika mužů, kteří o pět let později ubili otce čtyř dětí ze Svitavska. Samostatnou kapitolou jsou pak sečské vraždy z první poloviny devadesátých let. Jednou byl motivem manželský trojúhelník; podruhé opět - jak jinak – peníze. Z Vysokého Mýta pocházel i další podnikatel, kterého v roce 2015 unesl slovensko-ukrajinský gang do Chrudimi. I tento případ skončil tragicky.

Pouhých 15 kilometrů od Pohodlí u Litomyšle, kde byl utýrán muž z Břeclavska, se před 19 lety stal jiný hrůzný mord. Milan Vejšický a Martin Rybka tehdy v Přívratu u České Třebové trýznivým způsobem zavraždili uneseného podnikatele Stanislava Brunclíka z Vysokého Mýta, který v sousedním Džbánově spoluvlastnil rodinnou farmu. Nechali ho udusit se v kufru auta. Motivem byla vidina snadno získaných peněz.

O vraždě v Pohodlí píšeme zde:

Dvojice násilníků utýrala ve sklepě domu v Pohodlí u Litomyšle mladého muže.
Utýral k smrti mladíka. Před výhružkami Pavla J. utekla i matka, říkají sousedi

Únos muži zosnovali v září roku 2004 a po rodině požadovali pět miliónů korun výkupného. Následující den otec uneseného polovinu částky vyhodil z jedoucího vlaku na určeném místě. Teprve pak, když se únosci neozvali, vše ohlásil policii. Vejšický i Rybka před soudem tvrdili, že potřebovali nutně peníze, protože si chtěli koupit byty, jak po letech vzpomínala ČTK.

Únos třiatřicetiletého Brunclíka, který se s Vejšickým dobře znal, chystali dva až tři měsíce. "Sledovali jsme ho několikrát v týdnu a během té doby jsme i vytipovali místo únosu," uvedl Rybka. Ten tvrdil, že do akce šel s Vejšickým za podmínky, že při ní nikdo nezemře. Jenže zároveň přiznal, že už v době, kdy Brunclíka sledovali, také v lese vykopali hrob.

Videoreportáž z místa činu v Pohodlí:

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvoníková

"Tam jsme ale chtěli jen zahrabat věci, které by nešly spálit. Ale byla to taky pojistka pro případ, že Brunclík dostane při únosu třeba šok nebo zemře na infarkt," uvedl Vejšický.

Únos začal 23. září tím, že Vejšický si stopnul Brunclíkovo auto. Za jízdy mu oznámil, že je to přepadení a pohrozil mu pistolí. Donutil jej odjet na místo, kde čekal Rybka, Brunclíka spoutali a v kufru Vejšického škodovky jej převezli do stodoly objektu v Přívratu poblíž České Třebové, kde bydlel Rybka.

Z domu v Pohodlí mrazí. Pavel J. byl agresivní, vyhrožoval mámě, říkají sousedi

Vejšický Brunclíkovi píchl dvě injekce etylalkoholu. "Chtěli jsme, aby usnul," řekl Vejšický. Brunclíka pak přenesli do zavazadlového prostoru Rybkovy škodovky a víko kufru zatížili cihlami.

Odpoledne začali vyjednávat o výkupném s Brunclíkem starším, ale nedařilo se to, jak si naplánovali. Odešli tedy na noční směnu a zřejmě během této noci oběť zemřela udušením. "Byl to brutální a trýznivý způsob usmrcení," řekla při vynesení rozsudku krajská státní zástupkyně Renáta Vesecká.

Tehdy pětadvacetiletý Milan Vejšický byl následující rok odsouzen k 23 letům vězení, jeho komplic Martin Rybka k 21 letům. Verdikt poté potvrdil i odvolací senát pražského vrchního soudu. Odsouzení se ke svým činům doznali.

Odvolací soud odmítl argumenty obhajoby, že mladíci nechtěli třiatřicetiletého vysokomýtského podnikatele zavraždit, ale jen unést a spoutat a z jeho otce pak vylákat několikamiliónový finanční obnos. Senát přitom poukázal na předem vykopaný hrob a na fakt, že se pachatelé nemaskovali, i když věděli, že jejich oběť jednoho z nich zná.

Ubili otce čtyř dětí ze Svitavska

Odvolání nepomohlo v roce 2011 ani sedmi mužům, kteří na podzim 2009 ubili na Blanensku domnělého zloděje bagru. Soud tehdy potvrdil tresty pro Pavla Leflera mladšího, Pavla Leflera staršího a tehdejšího policistu Stanislava Michka. Ten tak skončil ve vězení na devět a půl roku, Lefler mladší na devět let a jeho otec na tři a půl roku.

O případu jsme psali zde:

Pavel Lefler ml.
Za ubití otce čtyř dětí dostali 9 let

Případ začal koncem září 2009, kdy sedm mužů hledalo zloděje, který jednomu z nich ukradl avii a bagr. Podezřívali otce čtyř dětí ze Svitavska, a proto vtrhli k němu domů, odvlekli ho do dodávky a odjeli s ním k Ústupu na Blanensku. Tam ho zbili a muž se pak udusil zvratky a vlastní krví. Jestli ale věci skutečně ukradl, tehdy policisté nezjistili.

Před soudem původně stanuli ještě další čtyři obžalovaní. Sami však muže nemlátili, a proto vyvázli s podmíněnými tresty. I proto se proti rozsudku neodvolali.

Slovensko-ukrajinský gang

Ale nemusíme chodit tak daleko do historie. V červnu roku 2015 vylákali Slováci Marek Majkut, Juraj Chabada (52) a Ukrajinec Mykola Zaduba (44) podnikatele (62) z Vysokého Mýta do restaurace na Chrudimsku.

Podnikatel se shodou okolností několik let předtím zodpovídal u soudu, že fingoval vlastní únos, aby získal peníze, a z činu obviňoval podnikatelku, s níž měl spory. Obžalovaní muže do restaurace nalákali pod záminkou, že mu předají nahrávku týkající se jeho únosu.

O tomto případu jsme psali:

Ilustrační foto
Za únos padly tresty 5 až 14 let

Místo nahrávky mu však zasadili několik ran do hlavy a nasadili mu pouta. Pak zajatce převezli do domku na Chrudimsku, kde ho svlékli, připoutali k židli a násilím ho přinutili vypít třetinu láhve vodky. „Marek Majkut vzal sika kleště, poškozenému kleštěmi mačkal prsty na rukou a požadoval po něm informace, kde má uschovány další finanční prostředky,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Pak únosci muže zanechali v domě a odjeli, ale když se vrátili, zjistili, že je mrtev. Tělo proto dali do pytlů a zahrabali v lese u obce Týnišťko. Sto tisíc, které měl unesený u sebe, si podle obžaloby rozdělili Majkut a Chabada.

Sečská traverza

A ještě k nechvalně proslulým devadesátkám. Na podzim 1992 našli kriminalisté v přehradě Seč na Chrudimsku těla dvou mužů. První byl zastřelený, druhý se utopil přivázaný k železné traverze. Nakonec se ukázalo, že případy spolu nesouvisí, ale přímočarostí a brutalitou byly odrazem doby.

Přečtěte si:

Tělo bylo přivázané k ocelové traverze vážící 36 kilogramů.
Sečská traverza: Hrůzyplná smrt podnikatele je odrazem devadesátek

Vše začalo, když si rybáři na hladině Seče všimli bezvládného těla. „Tělo Stanislava Novotného tam bylo vhozeno 26. listopadu odpoledne. My jsem ho nalezli o den později. Hodili ho tam oblečeného, měl koženou bundu, nebyl zatížený a plaval na hladině,“ nahlíží do starých poznámek kriminalista Jan Lomnický.

Novotného zabily dvě rány z brokovnice, a tak policisté začali v přehradě hledat vražednou zbraň. Místo ní ale potápěč našel ve více než dvacetimetrové hloubce tělo dalšího muže, tentokrát přivázaného k železné traverze. Zprvu to vypadalo, že spolu obě vraždy souvisejí. Skutečnost však byla jiná

s využitím ČTK a redakce Deníku