Je libo Kokolíno za 220? Ale na pultě jsou i jiné výrobky, jak např. Crazy, Frantin, Mitsu, Psychinic, Masakrátor, Miaow-miaow (nebo i česky mňau-mňau). Ceny jsou lidové - od nějakých 70 korun po pár stovek. A co že to vlastně je? Upomínkové a sběratelské předměty – tabletky, údajně bylinné směsi nebo krystaly.

Prodavač vám ochotně poradí, jak toto zboží použít. Tedy pokud je vám dejme tomu do třiceti. U starších větří nebezpečí a je opatrný. Nasadí milý výraz a jako zaseknutá gramofonová deska dokola opakuje naučený text: „To je upomínkový předmět. To je pro sběratele.“.

Na otázku, jak to použít odpovídá podobně vtipně: „Můžete si to vystavit do vitríny.“ Takto mi odpovídal prodavač vchrudimské prodejně Coffeshop.

To ve dvou pardubických prodejnách byli přece jen maličko sdílnější. Ale opravdu jen maličko. Naznačili, že tuto (prý) bylinnou směs „snad někdo i kouří“, tyto tabletky „snad někdo i polyká“ apod. Pouze u koupelové soli byli tajemní. Mně neporadili, že se to dá rozpustit, převařit a píchnout do žíly, ovšem jiným tuto cennou radu a doporučení poskytli. Těm jiným ale bylo dvacet a už od pohledu vypadali jako „opravdoví uživatelé“.

Co to tedy ve skutečnosti ty upomínkové a sběratelské potřeby jsou? Jednoduše a jasně řečeno drogy. Ano, nic než drogy. Můžete si koupit syntetické THC (tetrahydrocanabinol) – to jsou ty bylinné směsi, co nikdy neviděly žádnou bylinu, můžete si koupit extázi – to jsou všechny ty tablety a můžete si koupit pervitin – jako sůl do koupele. Nebo si to všechno můžou koupit vaše děti! Pubertální a postpubertální mládeže tam utrácet své kapesné chodí dost.

Ptáte se jak je to možné? Proč nezavřou ty prodejny i prodavače? Protože ten jejich pervitin není skutečný zakázaný pervitin. Je mu podobný pouze jako vejce hnědé vejci bílému. Výrobce nepatrně pozmění chemický vzorec a výsledný produkt vypadne ze seznamu zakázaných látek. Pak vám to prodají jako sběratelský předmět, a co vy stím doma uděláte, to už je vaše věc a vaše riziko. A takto je to u všeho zde prodávaného zboží.

Když jsem hledal na obalech složení výrobku, pochopitelně jsem žádné nenašel. A na svůj dotaz jsem dostal další krásnou odpověď: to je prý výrobní tajemství.

Máte-li nyní, po této reklamě, chuť si to běžet vyzkoušet, dovolím si malé varování. Celá síť coffeshopů (a také esmartshopů) knám přišla zPolska. Tam to nějaký čas legálně běželo, ale pouze do té chvíle, než několik lidí zemřelo právě po požití těchto upomínkových předmětů. Další stovky lidí skončily vnemocnici. A nyní už máme první kolaps i vPardubicích. Počkáme pár dní a jistě se ho dočkáme i vChrudimi.

VPolsku tyto prodejny zakázali, ale majitel zareagoval pružně a síť svých prodejen přesunul knám. Nikdo ze zákazníků těchto prodejen absolutně neví, co si kupuje. VPardubicích mě dokonce vjednom krámě prodavač ujišťoval, že se jedná o čistě přírodní směs a vdruhém krámě mě u toho samého výrobku zase řekl, že je to syntetické. Ale člověk se jim nemůže divit. Oni sami nemají ani tušení, co to vlastně prodávají. Tedy pokud jde o složení. Za jakým účelem si to zákazníci kupují vědí samozřejmě velice dobře. Takže onen milý výraz je jejich povinná maska.

Na závěr malé shrnutí, co si můžete vCoffeshopu koupit:

1. Látky podobné pervitinu. Prodávají to jako „koupelové soli“. Jsou to většinou látky obsahující mefedron (droga ze třídy amfetaminů a kathinonů). „Sůl“ se dá užívat různě; někdo ji šňupe, někdo přidává do jídla a někdo píchá do žíly. Způsobuje euforii, ztrátu koncentrace, deprese, paranoické stavy, zmodralé konečky prstů, bolesti hlavy, srdeční fibrózu (zmnožení vaziva na úkor funkční tkáně = ztuhnutí orgánu a poruchy jeho funkce). Má těžké „dojezdy“, které mohou trvat i několik dní (únava, slabost).

2. Látky podobné extázi. Říká se tomu také „nová extáze“. Jsou to tablety, někdy i prášek obsahující hlavně piperazin (podobné zakázané MDMA). Má stimulační a halucinogenní účinek, zvyšuje empatii a sociabilitu. Působí na serotonin a účinek trvá 4 – 8 hodin. Zvýšená hladina serotoninu může vyvolat i schizofrenii, maniodepresivní psychózu, chorobnou úzkost, narušit spánek, ovlivňuje receptory chuti, může způsobit zvracení, nevolnost, zvýšit agresivitu a ovlivnit sexualitu.

3. Bylinné směsi (ve skutečnosti ale syntetické THC). Prodávají se jako „kadidla“ – vpytlíčkách nebo jako vonné tyčinky. Většinou se kouří jako marihuana. Účinky jsou podobné, ale často silnější a sdlouhým dojezdem (někdy až dva dny nevolnosti). Může způsobit celkovou ztuhlost.

4. Další doplňkový sortiment, jako jsou dlouhé cigaretové papírky, různé dýmky (evidentně nikoli na klasický tabák) apod.

A na závěr trochu optimistické informace. MěÚ Chrudim už na chrudimský Coffeshop upozornil ČOI. Ta odpověděla, že bude chodit na kontroly a rozdávat pokuty. Např. vLiberci jim prodejnu okamžitě a nekompromisně zavřeli. Poslanci se zcela výjimečně shodli a rychle zareagovali.

Je schválena novela zákona, která přidává na seznam zakázaných drog dalších 33 položek. Projde-li to senátem a podepíše-li to prezident, mohl by zákon někdy od léta platit. Ale je to přece ještě nějaký ten měsíc. Do té doby toho „náš“ coffeshop ještě prodá spoustu. Anebo neprodá? To záleží, milí občané, pouze na vás. Nikdo jiný než vy jim tam tržbu dělat nebude.

Zdeněk Jirásek,
protidrogový koordinátorMěstského úřadu v Chrudimi