Štěstím bylo, že se oheň nerozšířil dál. „Mám tři děti, mohly se udusit,“ jen stěží ze sebe dostal Martínek, který se věnuje převážně závažným kauzám. Sledoval například celou kauzu s heparinovým vrahem, únosem Jakuba Šimánka nebo aktivity neonacistů na Vysočině.

Podle reportéra Havlíčkobrodského deníku Jana Typlta, který je na místě činu, požár objevila manželka Romana Martínka, Hana, když šla ráno krátce po osmé na nákup. Policistům vypověděla, že ještě včera v půl dvanácté v noci zavírala okno a nikde žádný oheň neviděla.

Nejpravděpodobnější tedy je, že k činu došlo v čase od půlnoci do pěti do rána. Jeden ze svědků tvrdí, že asi ve tři hodiny ráno viděl odtud odjíždět auto.

„První ohledání místa činu potvrdilo, že k zapálení došlo úmyslně,“ řekl Deníku vyšetřovatel krajského Hasičského záchranného sboru Luboš Beránek. Hořlavou látku se zatím identifikovat nepodařilo. Místo prohledávají kriminalisté.

Roman Martínek je jednou z výrazných reportérských postav Deníku. Vloni byl v rámci vydavatelství vyznamenán druhou cenou za novinářský projekt „Deník proti neonacismu“.

Martínek sleduje aktivity neonacistů na Vysočině dlouhodobě. V poslední době například upozornil na případ, kdy si profesionální voják Petr Oliva otevřel ve Světlé nad Sázavou obchod s oblečením, které si neonacisté velmi oblíbili.

Pravicový extrémismus, kterému se Martínek ve své práci hodně věnuje, může pravděpodobně stát i za tímto útokem.