Dvanáct bodů na kontě a tím pádem odebrání řidičského průkazu v Pardubickém kraji za čtyři roky fungování bodového systému potkalo už 958 řidičů.

O aspoň nějaké body přišel kvůli přestupkům bezmála každý dvanáctý šofér. Je to ovšem nejméně v republice, v jiných krajích je hříšníků mnohem víc.

Čerstvé statistiky ministerstva dopravy svým způsobem vyvracejí také zarytý mýtus, že ženy jsou horší řidičky než muži. „Zatímco nějaké body už dostal každý sedmý muž za volantem, mezi ženami – řidičkami je to jen každá pětadvacátá,“ upozorňuje statistika.

Analýza rovněž potvrzuje, že největším postrachem silnic jsou mladíci, kteří ještě ani nemají oschlý řidičák. Nejvíce vybodovaných řidičů je ve věku 23 let, s rostoucím věkem jejich počet klesá.

Celkem o nějaký bod přišlo v kraji 27 209 šoférů. Vůbec nejvíc – 9 897 – jich jich je „dvoubodových“. Největší množství přistižených hříšníků jezdí na Svitavsku, nejméně na Českotřebovsku.

Mnozí provinilci přitom o bodových trestech ani nevědí. Radnice totiž nemají povinnost hříšníky informovat.

„Mohou se na to dotázat na odboru dopravy nebo na místech s označením czech point,“ upozorňují radnice měst v kraji.

Nejčastějším přestupkem je překročení povolené rychlosti v obci. Tento přestupek představuje čtvrtinu všech prohřešků českých řidičů. Za nimi pak následují motoristé, kteří nedodržují dopravní značení nebo nejsou připoutáni.

Bodový systém začal v Česku platit 1. července 2006. Zákon počítá také s tím, že pokud řidič po dobu jednoho roku neučiní žádný přestupek, tak se mu odečtou z registru čtyři body.

Od září 2008 se mohou řidiči navíc zúčastnit i školení bezpečné jízdy na okruzích v Mostě či v Sosnové, jehož úspěšné absolvování jim umaže tři body. Školení je dobrovolné a mohou jím projít řidiči, kteří nemají více než deset bodů. Této možnosti, jak snížit své bodové konto, využilo úspěšně 3889 řidičů z celé republiky.

KOMPLETNÍ STATISTICKÉ VÝSTUPY MINISTERSTVA DOPRAVY O BODOVÉM SYSTÉMU NAJDETE ZDE

(kim, čtk)