Letos v únoru si doma pomocí staršího počítače, skeneru a tiskárny zhotovil sedm kusů tisícikorunových bankovek. Ty postupně vkládal do peněženky jeho 79letého otce, který v ní ukládal peníze uspořené z důchodu. Za vložené padělky syn z otcovy portmonky vzal pravé bankovky. Doufal, že otec na to brzy nepřijde, neboť k útratám používal jinou peněženku.

Stalo se však to, s čím Teichman mladší nepočítal. Jeho otec se jednou pokusil zaplatit v obchodě útratu tisícovkou ze „spořící“ portmonky.

„Je falešná,“ řekla mu žena u pokladny, když odmítla bankovku přijmout. Starý muž poté běžel na poštu a rozlobený na přepážce trvrdil, že mu poštovní úřednice při vyplácení důchodu vydala padělané peníze. Dorazila policie. Ta při vyšetřování odhalila, že pachatelem je syn důchodce.

„Chtěl jsem později tyto padělky nahradit pravými penězi,“ nezapíral včera Roman Teichman u krajského soudu, kde mu za padělání peněz hrozilo pět až dvanáct let vězení. Vyslechl však velmi shovívavý trest: jeden rok s pomínečným odkladem na tři roky. Senát přihlédl k tomu, že obžalovaný byl dosud netrestaný, že se doznal a svého činu litoval.

Méně spokojena s verdiktem byla státní zástupkyně Eva Jirásková. Ta navrhovala tři roky se zkušební dobou pěti let. Proto si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.