Podle státního zástupce Milana Vacka obžalovaní Jan Novák a Viktor Tuček v letech 2007 až 2009 vyhrožovali jednomu dlužníkovi, jeho přítelkyni i rodině násilím, pokud jim nezaplatí požadované finanční částky, které neoprávněně a uměle zvyšovali. Původní půjčka ve výši 79 tisíc korun tak vzrostla až na 7,5 milionu korun.

Novák jednostranně zvyšoval finanční částku i u druhého z dlužníků. Původní tisícovou částku obžalovaný kvůli prodlení splátky navýšil až na 17 tisíc korun.
Oba obžalovaní u soudu vinu odmítli. Novák tvrdil, že výše pokut a splátek narůstala po vzájemné dohodě s dlužníky. „Nikomu jsem nevyhrožoval,“ řekl Jan Novák.

První z poškozených mužů, Vlastimil Kasík, u soudu vydírání ze strany obžalovaných potvrdil a trval na tom, že Novák i Tuček na něm požadovali zaplacení 7,5 milionu korun. „Výpověď poškozeného je věrohodná až na některé detaily, které procházejí emocionálním prožíváním, a mohou na první pohled vyznít jako určitá role herecká,“ uvedl včera znalec v oboru psychologie Jan Lašek.

Zatímco oba obžalovaní nebyli dosud trestáni, poškozený Vlastimil Kasík byl již několikrát odsouzen za krádež a podvod.

Janu Novákovi a Viktoru Tučkovi hrozí u soudu až dvanáct let vězení.