Prosetínský starosta Michal Vychroň vyzval případné svědky prostřednictvím sociálních sítí. Laserový paprsek v katastru obce zamířil na vojenský letoun 11. dubna v čase mezi 22.25 a 22.27 hodin. "Bylo úterý, žádná laserová show se u nás nekonala. Takže šlo podle mého názoru o záměr, který mohl mít velmi vážné následky. Výzvu pro případné svědky jsme vyhlásili obecním rozhlasem, ve škole byly o útoku informovány děti. Bohužel se nám nikdo nepřihlásil," řekl Deníku starosta Vychroň.

Tisková a informační důstojnice Vojenské policie Kateřina Mlýnková potvrdila, že v dvoumístném letounu L-159 byl v době laserového útoku instruktor a pilot žák. Jde se o dvoumístné letadlo, které není určené pro přepravu osob.

"K podobným incidentům opakovaně dochází při provozu vojenských ale i civilních letounů na území České republiky. Ohroženy laserem byly v minulosti jak letouny bojové, tak dopravní, došlo i k útokům tohoto druhu proti bojovým a záchranářským vrtulníkům provozovaným Armádou České republiky," řekla Kateřina Mlýnková.

K útoku laserem dochází často i ve složité fázi letu, tedy přistání a vzletu, v blízkosti vojenských a civilních letišť a obydlených oblastí. "Vojenská policie hodnotí podobné incidenty jako mimořádně závažné a intenzivně pracuje na zjištění totožnosti pachatelů těchto nebezpečných jednání. Spolupracuje v této oblasti s Policií ČR, orgány řízení letového provozu a dalšími subjekty státní a místní správy," dodala mluvčí.

K útoku na letadlo prostřednictvím laserových zelených paprsků došlo v únoru roku 2019 také nad Chrudimí. Vojenské letadlo typu L-410 provádělo cvičný let ve výšce 2000 stop nad mořem. "Laserové paprsky zasáhly na několik vteřin pilotní kabinu a prostor pro cestující," informovala mluvčí policie Renata Štěpánková.

Ilustrační foto.
Kdosi laserem oslnil vojenské letadlo

Krajské ředitelství policie v Pardubicích vytvořilo o případu kompletní spisový materiál. "Dne 4. března 2019 byl postoupen Vojenské policii k provedení dalších úkonů," řekla tento týden Deníku mluvčí Dita Holečková.

Neznámý pachatel zamířil laser na vojenský letoun L-159 s dvoučlennou posádkou. Stalo se to v dubnu v Prosetíně, věc šetří Vojenská policie.Neznámý pachatel zamířil laser na vojenský letoun L-159 s dvoučlennou posádkou. Stalo se to v dubnu v Prosetíně, věc šetří Vojenská policie.Zdroj: Deník archiv

Pachatel, který míří laserovým paprskem na dopravní prostředek, se podle trestního zákoníku dopouští obecného ohrožení.

S laserem si podobným způsobem hrají i malé děti, před šesti lety takto jedno ohrozilo na jižní Moravě policejní vrtulník převážející do nemocnice orgán k transplantaci.

Podobná událost se stala také před dvěma lety na Mlaoboleslavsku. Podívejte se ve videu, jak působilo oslnění přímo na posádku policejního vrtulníku. Muž posádku podle vyšetřovatelů úmyslně oslnil zeleným laserovým světlem. 

Zdroj: Policie ČR