Celá akce začala s úderem deváté večerní na Resselově náměstí. Odsud společně se strážníky vyrážíme na kontrolu okolních hospod. Přítomnost policistů a objektivů redakčních fotoaparátů vyvolává u většiny hostů mírné překvapení i zvědavost. Obavy naopak nemusí mít nikdo. Valná většina přítomných totiž už osmnácté narozeniny dávno oslavila.

Reakce na příchod příslušníků městské policie jsou vesměs bezproblémové. Některým z kontrolovaných konzumentů alkoholických nápojů dokonce nečiní problém zapózovat pro redakčního fotografa. Najdou se i tací, kteří si naopak za pomoci mobilních telefonů pořizují snímky strážníků. Z restaurace na sídlišti U Stadionu zase chrudimské strážce zákona vyprovází skandování. V jejich síti tak nakonec uvízla jediná ryba.

V baru na Havlíčkově ulici nacházíme sedmnáctiletého mladíka. Přestože osmnáctiny bude slavit až za pár měsíců, už má před sebou sklenici piva. Mladík se ke konzumaci alkoholu přiznává a dechová zkouška mu dává za pravdu. Na displeji testeru svítí 0,40 promile. Obsluha v baru, která na kontrolu občanského průkazu u tohoto zákazníka „zapomněla“, tak potrestání neušla.

Mohlo by se tedy zdát, že je chrudimská mládež v tomto směru ukázněná. Spíše to ale vypadá, že teenageři tráví prázdniny mimo město nebo ten deštivý páteční večer prostě zůstali doma.