Všichni oslovení starostové i strážníci se shodují, že během teplých letních nocí řádí výtržníci nejčastěji. Mnohdy se však jejich činy neomezují jen na hulákání v ulicích.

Například v noci z úterý na středu padly nočním vandalům do rukou lavičky na slatiňanské plovárně, které následně skončily ve vodě.

„Lavičky jsem vytáhli a vysušili. Jelikož je zbrzdila voda, nejsou poškozené. Stálo to pouze lidskou práci, která je zapotřebí jinde. Řádění nočních vandalů obtěžuje i zamrzí, ale zatím to zvládáme," uvedl slatiňanský tajemník Josef Prokš.

V Heřmanově Městci si vandalové našli nový druh zábavy. V Barákově ulici vzniká nová kanalizace a pracovníci stavební firmy musí den co den rovnat a znovu do stojanů usazovat poničené značky.

„Silnice musí být průjezdná pro hasiče či záchranku, ale v neděli bylo značení dokonce zpřeházené natolik, že kdyby řidič dodržoval značení, ulicí neprojede," dodala heřmanoměstecká místostarostka Zdeňka Sedláčková

„Je to skoro na denním pořádku, někdy nás volají častěji, jindy méně," říká chrudimský vrchní strážník Josef Kudrnka. Podle jeho slov nejvíce trpí kontejnery, popelnice nebo reklamní cedule, tedy takové věci, na které mají noční výtržníci sílu je zničit nebo jimi pohnout.

„Někdy se podaří viníka chytit, ale je to často spíše o štěstí. Než nás k případu zavolají, tak se pachatel dostane o tři ulice dál. Když ho nechytneme při činu, těžko se mu něco dokazuje. Nejvíce pomůže skutečně včasné zavolání i ochota svědčit," doplnil muž zákona.

LUKÁŠ VANÍČEK