Když se 13. srpna nevrátil z dovolenky do z dovolenky do výchovného ústavu, policie po něm hned následující den vyhlásila celostátní pátrání. „Protože má bydliště na Hlinecku, byl předpoklad, že se zde bude někde zdržovat. Policisté ho objevili v pondělí v dopoledních hodinách ve sklepních prostorách domu v ulici ČSA v Hlinsku. Převezen byl do výchovného ústavu a pátrání bylo odvolánu,“ informuje chrudimská tisková policejní mluvčí Věra Hamáčková.

Policisté ve sklepě nenalezli „pouze“ uprchlíka, čekalo tam na ně ještě další překvapení. Mladík měl u sebe předměty určené k nedovolené výrobě pervitinu.

„Kriminální služba zjistila, že nejméně ve čtyřech případech od 12. do 31. srpna vyrobil pro vlastní potřebu nezjištěné množství drogy pervitin, která obsahuje psychotropní látku metamfetamin. Policejní komisař proto zahájil úkony trestního řízení pro podezření z provinění Nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Věci potřebné k výrobě byly zajištěny,“ dodává Věra Hamáčková.

Zákon říká: Kdo neoprávněně vyrobí, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak opatří nebo pro jiného přechovává omamnou nebo psychotropní látku, přípravek obsahující omamnou nebo psychotropní látku, prekursor nebo jed, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.

Výrobce pervitinu je mladistvý, trest pro něj by měl být poloviční. V tomto případě se al bude o jeho dalším osudu rozhodovat podle Zvláštního zákona č. 218/ 2003 „ O soudnictví ve věcech mládeže“.