V srpnu 2010 se na letním táboře, který obžalovaní vedli, utopil v přehradě Seč sedmnáctiletý chlapec. Chrudimský soud je už jednou zprostil obžaloby, odvolací soud však rozsudek zrušil a skutek překvalifikoval.

Znalec Ptáček odhadl, že mladík plaval spolu s ostatními třemi účastníky tábora ve vzdálenosti asi 120 až 130 metrů od břehu. Dřívější výpovědi hovořily o 25 až 70 metrech. Tělo utonulého bylo nalezeno 80 metrů od břehu. Jachta, z níž chlapec skočil do vody, podle znalce mohla bez problémů zakotvit podstatně blíže. „Pokud by se tak stalo, věřím, že by k k utonutí nedošlo," řekl Ptáček. Dno přehrady totiž v této části přehrady velmi zvolna klesá a chlapec by stihl doplavat do míst, kde by se mohl postavit.

Vedení tábora pro mladé lidi tehdy zorganizovalo projížďku po nádrži Seč na dvou jachtách, čtyři účastníci měli soutěžit, kdo z lodí doplave nejdříve ke břehu. Tři se bez problémů na souš dostali, čtvrtý se po chvíli plavání začal topit a zmizel pod hladinou. Nepomohla ani okamžitá záchranná akce s motorovým člunem. Frantalová jako zástupkyně vedoucího tábora byla při události na jedné z lodí, vedoucí tábora Blažek na místě nebyl. Za usmrcení z nedbalosti jim hrozí jeden rok až šest let vězení.

Podle Ptáčka bylo bezpečnostní zajištění plavecké soutěže zcela nedostatečné, plavcům chyběl doprovod lodí. Obhájci obviněných naopak zpochybňovali právní předpisy citované znalcem, podle nich nešlo o zotavovací akci ve smyslu vyhlášky, ale o soukromou akci.