Podle obžaloby Homolka 13. března loňského roku v Chrudimi v jednom z obytných domů, po vzájemném slovním konfliktu, fyzicky napadl osmdesátiletou ženu. „Silou ji strčil tak, že poškozená narazila hlavou na zeď a upadla na zem, kde ji oběma koleny zaklekl v oblasti hrudníku pod prsy a oběma rukama ji škrtil. Dále ženě zakryl dýchací otvory,“ popsal skutek státní zástupce Pavel Hochmann.

Napadená žena jednáním Homolky utrpěla těžká zranění, avšak bezprostřední příčinou její smrti bylo udušení. To ve středu potvrdil i lékař, který provedl soudní pitvu. Obžalovaný po činu manipuloval s tělem oběti tak, aby smrt vypadala jako nešťastná náhoda. „Tělo přenesl z kuchyně do chodby a poté zpět do kuchyně, kde je nechal na zemi v poloze hlavou směrem ke sporáku a nohama napřed k lednici,“ řekl státní zástupce.

Nejdříve se doznal, pak tvrdil opak

„Měl jsem s ní normální sousedský vztah, nikdy jsme se nehádali,“ tvrdil u soudu Miloš Homolka. Obžalovaný byl předsedou společenství vlast〜níků bytů v domě, kde došlo k vraždě. Údajně mělo dojít mezi ním a obětí ke sporu kvůli výměně oken. To také Homolka uvedl při výslechu na policii.

Při hlavním líčení však obžalovaný tvrdil opak. „Se smrtí paní nemám nic společného. V pátek třináctého v době, kdy mělo dojít k vraždě, jsem byl sám doma u počítače. Moje budoucí manželka byla na plese. Že mělo jít o násilný čin, jsem se dozvěděl až od souseda,“ odmítl Miloš Homolka obžalobu.

„Cestou do Hradce mě policisté bili v autě. Křičeli, ať se přiznám. Měl jsem velké bolesti a strach,“ líčil v soudní síni Miloš Homolka. Dále uvedl, že mu kriminalisté slíbili, že když se přizná k zabití, že zařídí, aby čin byl překvalifikován na nechtěné ublížení, a že dostane jen podmínku. „Začal jsem s policií spolupracovat. Přesvědčili mě, abych se naučil nazpaměť přiznání. To jsem i podepsal,“ řekl obžalovaný. Dodal, že nemá tušení, kdo by jeho starší sousedku mohl zabít.

Ve středu před vynesením rozsudku byl v soudním sále promítnut videozáznam z policejní prověrky na místě činu. Homolka při ní kriminalistům podrobně ukázal, jak ženu napadl a jak s ní manipuloval. „Policisté mi řekli, co mám dělat a říkat. Všechno jsem se naučil, měl jsem strach o svůj život,“ znovu odmítl obvinění z vraždy Miloš Homolka.

Krajský soud však obžalovanému neuvěřil a uznal ho vinným z vraždy.

Rozsudek není pravomocný, Miloš Homolka si ponechal lhůtu pro vyjádření, státní zástupce se vzdal práva na odvolání.