K vraždě došlo v červenci v rodinném domě v Třebovici na Ústeckorolicku. Dcera svou 68letou matku udeřila poté, co se ženy pohádaly, celkem jí zasadila 13 ran do hlavy, další dvě do oblasti rukou. Poté si došla do dřevníku pro provaz a umírající seniorku škrtila. Mrtvé tělo zabalila do přikrývek a několik dní s ním pobývala pod jednou střechou. Když se chystala spáchat sebevraždu, zadržela ji policie.

Chtěla ji umlčet

„Nepřestala, když matka byla na zemi a chrčela, postupovala zcela racionálně. Šla do dřevníku, kde nejen vzala nějaký provaz, ale uřízla si požadovanou délku, vrátila se nazpátek a chrčící matku chtěla ještě umlčet,“ citovala soudkyni Annu Sobotkovou ČTK.

Obžalovaná Jana Zajícová kriminalistům řekla, že šla pro provaz, protože se bála, aby chroptící matku neslyšeli sousedi. Podle soudních znalců ale byla seniorka v době škrcení po smrti.

Ženy měly komplikovaný vztah a k hádkám docházelo pravidelně. „Nikdy se mnou nebyla spokojená. Často jsem jen stála a nechala na sebe řvát,“ řekla před soudem Zajícová s tím, že kdyby to znovu vydržela a nechala na sebe jen řvát, mohlo to dopadnout jinak. Matka jí prý často vyčítala, že nedostudovala, nepracuje a je málo aktivní.

Bojí se lidí

Seniorka naopak byla aktivní velmi, účastnila se mnoha kroužků, jezdila na výlety a chodila za přáteli. Dcera zůstávala doma sama.
Dívka přiznala, že trpí sociální fóbií. „Matka nechápala, že se bojím lidí. Brala to jako moje selhání,“ řekla obžalovaná. Rodina jí s jejími problémy nepomohla.

Podle znalců je sedmadvacetiletá žena emočně nestabilní, avšak velmi inteligentní, a v době útoku byla v afektu, ale její rozpoznávací schopnosti byly snížené pouze nepodstatně.

K činu se Zajícová přiznala ihned po dopadení. Rozsudek soudu není pravomocný a obhájce Zajícové si ponechal lhůtu na odvolání.