K ukončení hlavního líčení zbývá vyslechnout znalce z oboru lékařství a několik svědků. Uvedl to v úterý předseda senátu Jiří Vacek s tím, že bude ještě promítnut policejní videozáznam z prověrky na místě trestného činu. Homolkovi hrozí deset až patnáct let vězení.

Podle obžaloby Homolka 13. března loňského roku v jednom z chrudimských bytů nejdříve slovně, poté i fyzicky napadl osmdesátiletou ženu.

Jak uvedl státní zástupce Pavel Hochmann, obžalovaný v úmyslu ženu usmrtit strčil do ní tak, že narazila hlavou na zeď a upadla na zem. Poté na ni klekl nohama a začal ji škrtit. Přitom jí zakryl dýchací otvory. Důchodkyně zemřela udušením.

S poškozenou nejednal nijak v rukavičkách. V obžalobě stojí, že Homolka svým agresivním jednáním způsobil starší ženě nejen krevní výrony a podlitiny, ale i zlomeninu hrtanu, dvojitou frakturu hrudní kosti, dvou žeber a pohmoždění plíce.

Konflikt měl vyvolat spor kvůli výměně oken v obytném domě, kde byl Miloš Homolka předsedou společenství vlastníků bytů. Napadená žena měla obžalovanému vyčítat, že prosazuje jen jednu stavební firmu.

Zatímco v přípravném řízení se muž k vraždě doznal, v pondělí při zahájení hlavního líčení tvrdil, že tak učinil na nátlak policie, která ho měla i bít. „Měl jsem bolesti a strach, tak jsem přiznání podepsal. Přesvědčili mě, abych se výpověď naučil nazpaměť,“ uvedl Homolka v soudní síni.

Předseda senátu včera přečetl zápis z prověrky, kterou kriminalisté s obžalovaným učinili na místě činu. Rovněž i tehdy Homolka podrobně popsal vlastní útok na ženu i manipulaci s jejím bezvládným tělem. „Chtěl jsem, aby to vypadlo tak, že když vstala ze židle, zamotala se a upadla,“ četl soudce z policejního protokolu. Videozáznam z této prověrky bude promítnut u soudu 24. února.

V úterý v soudní síni vypovídali i znalci z oborů psychologie a psychiatrie. Podle nich jsou podmínky pro Homolkovu resocializaci dobré. „Z medicínského a psychiatrického hlediska nejsou důvody k tomu, abych o obžalovaném hovořil jako o společensky nebezpečném a navrhoval pro něho léčbu,“ uvedl soudní psychiatr.