Následujících devět let prožije za mřížemi mladík z Ostravska, který letos v únoru ve svých šestnácti letech brutálním způsobem ubil v Nemošicích šedesátiletou ženu. V úterý o tom rozhodl Vrchní soud v Olomouci, který tak potvrdil zářijový rozsudek Krajského soud v Ostravě. „Odvolání obžalovaného jsme zamítli jako nedůvodné,“ prohlásil mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Mladík se u odvolacího senátu domáhal zmírnění verdiktu. Argumentoval přitom znaleckými posudky, podle kterých je nezralou a nevyváženou osobností, jejíž vývoj není zcela ukončen. Poukázal také na to, že experti u něj nevyloučili možnost resocializace. Proto žádal mírnější rozsudek. „Ke snížení trestu nebyl vzhledem k okolnostem, zejména plánovanému a chladnokrevnému způsobu provedení, žádný důvod,“ řekl Angyalossy.
Jako mladistvému hrozilo útočníkovi za vraždu až pět let žaláře, v případě výjimečného trestu, který u dospělého znamená až doživotí, maximálně deset let. Senát se nakonec rozhodl pro devítiletý žalář.

Ke zločinu došlo v únoru letošního roku v zahrádkářské kolonii v Nemošicích na Pardubicku. V jednom ze zděných domků našli lidé mrtvou šedesátiletou ženu, která zde bydlela.

Mladík, který byl tehdy na útěku z výchovného ústavu na Ostravsku, ji utloukl kladivem a tělo zabalil do koberce. Poté jí vzal peníze a vozidlo. Po několika hodinách jej ale zatkli kriminalisté v Havířově, kam odjel za svou přítelkyní.

Podle soudu se jednalo o surovou a předem plánovanou loupežnou vraždu