Text o historii dálkového plavání ukradl pardubickému plavci a trenérovi Tomáši Neterdovi. „Práci o historii dálkového plavání v Čechách jsem v roce 2004 obhájil na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Je svým způsobem jedinečná. Téma u nás zatím nikdo nezpracoval a do dnešních dnů ji i pro potřeby univerzity doplňuji. O to víc mě překvapuje, když vidím, že si ji někdo bez mého vědomí přivlastnil,“ uvedl Neterda.

A Luboš Grošek se z podvodu sám usvědčil. Práci totiž okopíroval od A až do Z, bez jediné úpravy, stejný zůstal úvod i závěr, jen kvůli délce vypustil dvě závěrečné kapitoly. „Devadesát pět procent textu je vlastně výsledek rozhovoru s Michalem Štěrbou, legendou dálkového plavání, který je doslova chodící encyklopedií a vše je tak publikováno vůbec poprvé,“ konstatoval Neterda.

„Zajímalo by mě, jak by ten člověk vysvětlil, že nikdy nemluvil s panem Štěrbou, kterému hned v úvodu děkuje za osobní pomoc při zpracování textu. Jsou to má slova,“ dodal.

A co na to Luboš Grošek?

Psal jste bakalářskou práci na Masarykově univerzitě v Brně na téma historie dálkové plavání?
Já už teď nevím. Co se děje?

Máme informaci, že jste tu bakalářskou práci okopíroval. Je to možné?
Ne. Nejsem si toho vůbec vědom. Sice jsem psal dálkové plavání, ale vlastními slovy. Vůbec nic nevím. Nic jsem nekopíroval.

Stojíte si za tím, že práce je vaše?
A mám říct ne? Já jsem nekopíroval, použil jsem nějaké materiály od Neterdy.

Takže o průšvihu s okopírovanou bakalářskou prací nic nevíte?
Co se děje? Vůbec nic nevím. Co se stalo za průšvih? Nebyl jsem teď ve škole. Mám spoustu pracovních povinností.

Na podvod přišel známý

Děkan fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně Michal Charvát slíbil, že ustaví odbornou a kárnou komisi, která případ posoudí. O možném trestu pro studenta však nechtěl hovořit. Až prý se s věcí řádně seznámí. „Naše univerzita má jako první v republice počítačový systém, který je schopen vyhledat shodné pasáže v různých textech. Je však nemožné toto srovnání provést tam, kde chybí přístup k textu. Právě Karlova univerzita práce svých studentů v elektronické podobě nezveřejňuje,“ vysvětlil děkan Michal Charvát.

Na podvod tak přišel až náhodou známý trenéra Neterdy, který text objevil na internetu mezi pracemi brněnských studentů.

Podle našich informací mu však hrozí vyloučení z fakulty kvůli tomu, že se nedostavil k závěrečným zkouškám.

Kuriozní je, že přestože jedinou námahou studenta bylo práci okopírovat a vytisknout, nedržel se stanoveného harmonogramu a nekomunikoval se svým vedoucím práce, což se promítlo v závěrečném hodnocení vedoucího práce.

„Spolupráce s ním byla trochu problematická, V průběhu psaní práce se mnou nekomunikoval, nevěděl jsem jak daleko s prací je. Práci obhájil úspěšně v květnu letošního roku, ale neudělal státnice, takže titul doposud nemá. Titul mu tedy vzít nemůžeme. Má ale složené trenérské zkoušky druhého stupně, které si dělal v rámci studia, je tedy možné že odebrání této licence může být jedním z trestů. Ustanovili jsme tříčlennou komisi, která nejprve prozkoumá shodnost obou prací, pak bude případ řešit kárná komise, která rozhodne o trestu. Nevím o tom, že by se v historii fakulty takový případ stal,“ řekl vedoucí práce Miloš Lukášek.

„Počítačový systém, který má schopnost vyhledat stejné pasáže začal před dvěma lety fungovat jen pro MUNI, od letošního léta spolupracuje i s dalšími univerzitami, proto shodnost prací z léta nemohl odhalit. Podobné případy plagiátorství jsme objevili u některých starších prací studentů, je ale těžké tyto lidi zpětně kontaktovat a nějak trestat. Současná legislativa neumožňuje studentům titul odebrat, maximálním trestem je vyloučení ze školy. Myslím si, že ale největším trestem, je pro studenta poškození jeho jména. Podvod se s ním ponese i v budoucím zaměstnání," řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Jiří Sejkora, Lenka Čermáková