Firma, která se podle svých webových stránek zabývá detektivní činností, ochranou majetku ale také vymáháním pohledávek a exekucemi, využívá ke své činnosti vozidlo, které svým barevným provedením připomíná barevné schéma, které je vyhrazeno výhradně pro vozidla Policie ČR – šedivá metalíza se žlutomodrými pruhy.

Přestupek vyřešen

O případu informoval jako první Deník v úterý. Jak se nám následně podařilo zjistit, chrudimský městský úřad – respektive jeho odbor dopravy, již provozovateli za barevné provedení vozu pokutu udělil.

„Mohu potvrdit, že přestupek byl projednán jako správní delikt a věc je již uzavřena,“ potvrdila mluvčí chrudimské radnice Sylva Drašarová.

Automobil jezdí dál

Podnět, který policie na město zaslala 9. února loňského roku ale nabyl právní moci až letos 2. března. Výši udělené pokuty městský úřad zveřejnit odmítl.

Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích ale je maximální výše takové sankce až sto tisíc korun.

Dotyčné vozidlo, které ještě v minulých dnech stálo zaparkováno před pobočkou společnosti na ulici Jana Palacha, však v úterý již nebylo k nalezení. Podle informací Deníku ale i nadále jezdí v tomto provedení.

„Barevné provedení shodné nebo i jen podobné a zaměnitelné s vozidly Policie České republiky je v rozporu se zákonem o policii. Lze to chápat i tak, že daná osoba, která se pohybuje v takto provedeném vozidle se vydává za policistu, ačkoliv vozidlo nenese všechny předepsané náležitosti a v některých případech by mohlo dojít k záměně právě s vozidlem policie,“ vysvětluje mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

V případě, že by podnikatel jezdil s takto upraveným vozidlem i nadále, vystavuje se riziku nového správního řízení a vyšší pokuty.

O kauze čtěte více ZDE.