Obžalovaný Jaroslav Duben v roce 2007 v Horním Papšikově zhotovil na multifunkčním zařízení nejméně devět tisícikorunových bankovek. Tři udal jako pravé u čerpací stanice v Jihlavě a v havlíčkobrodském Kauflandu. Zbývající padělky zaměnil za pravé v úsporách své matky a sestry.

V březnu 2008 na žádost Lukáše Háněla a Jiřího Trnky vyrobil čtyři falešné pětitisícikorunové bankovky. V neořezaném stavu je předal Trnkovi, jenž je pomocí žiletkového nože ořízl. Pak si Trnka společně z Hánělem vypůjčili od své známé z Havlíčkova Brodu klíče od jejího bytu a v její nepřítomnosti jí odcizili 20 tisíc korun. Aby svůj čin zakryli, vložili čtyři pětitisícikorunové padělky mezi úspory poškozené.

„Nechtěl jsem bankovky udat jako pravé. Kopíroval jsem je jen ze zvědavosti, zda dotyčný pozná, jestli platím pravou, nebo falešnou bankovkou,“ tvrdil Duben.

Obžalovaným hrozilo pět až deset let vězení. Senát však mužům udělil podstatně mírnější tresty. Protože se doznali a dosud nebyli trestáni, senát považoval podmínečné tresty za dostatečné pro jejich nápravu. Verdikt není pravomocný. Státní zástupce a jeden obžalovaný si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.