„Po vzájemném slovním a fyzickém konfliktu, poškozený Štefan Jaško napadl úderem pěstí a následně i hlavou do obličeje obviněného Jiřího Dračku. Ten na to reagoval tak, že proti tělu poškozeného provedl výpad s nožem o délce čepele 20 centimetrů, který držel v pravé ruce a zasáhl poškozeného do oblasti břicha,“ popsala událost státní zástupkyně. Pro nůž se Dračka vrátil do opodál stojícího stanu.

Obžalovaný způsobil Jaškovi život ohrožující zranění a poškozený během několika minut zemřel vykrvácením. „Nechtěl jsem ho zabít. Jen jsem ho chtěl nožem zastrašit. Ani jsem necítil, že bych ho nožem zasáhl. Po konfliktu se Jaško otočil, vzal si batoh s věcmi a odešel,“ vypověděl Dračka u soudu.

"Odnětí svobody v délce osm let je pod dolní hranicí trestní sazby, ta činí 10 až 15 let," podotkl bez dalšího komentáře soudce Petr Mráka.

Konfikt mezi dvěma bezdomovci se odehrál 4. listopadu loňského roku v podvečer v lesním porostu na pravém břehu Labe v Pardubicích.

Osudný den obžalovaný společně se svou přítelkyní a s Jaškem požili větší množství alkoholu. “Vypil jsem placatici rumu, kterou Jaško přinesl, a litr vína. Byl jsem opilý,“ tvrdil Dračka. Podle něho spor s poškozeným začal, když Jaškovi řekl, aby odešel ze stanu, kde oba muži s jednou ženou žili jako bezdomovci. „Byly s ním problémy, kradl i potraviny v obchodě. Chtěl jsem ubytovat ve stanu jiného známého,“ dodal obžalovaný.

Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupkyně i obžalovaný si vzali lhůtu na rozmyšlenou. Dračka byl k soudu předveden z královéhradecké vazební věznice, kam byl umístěn.