Celkem osm založených požárů klade policie za vinu dvěma mužům, kteří se "bavili" zapalováním odpadkových košů a kontejnerů ve dvou městech. Pachatelé ve věku 25 a 28 let se vzájemně navštěvovali. Jeden z nich bydlel v Pardubicicích, druhý pak v Chrudimi, kde také zakládali ohně. Zpravidla ve chvíli, kdy se opili a hledali pro sebe nějakou zábavu.

V jednom případě to málem skončilo katastrofou, když se jim podařilo požár založit tak rychle, že ještě před příjezdem hasičů se oheň šířil na fasády dvou okolních domů a začínala už praskat i okna bytů. Tento případ z loňského srpna se odehrál v ulici Svobody na pardubickém sídlišti Višňovka o půl třetí ráno. Jen tady byla škoda vyčíslena na tři čtvrtě milionu korun a k tomu všemu stačil dvěma pachatelům pouhý zapalovač.

"Během prosince a ledna se pak nebezpečná dvojice několikrát objevila v Chrudimi, kde se jejich počínáním začali zabývat místní kriminalisté. V Chrudimi se totiž požáry začaly nebývale množit a to zejména v centru města a v okolí autobusového nádraží," uvedl mluvčí policie Jiří Tesař.

I v Chrudimi způsobili tito dva muži škodu za několik desítek tisíc korun a to tehdy, když podpálili plastovou popelnici v ulici Pardubická, po jejímž vzplanutí plameny poškodily jen několik dní novou fasádu domu.

Zdroj: Youtube

K jejich odhalení ale dopomohl i kamerový systém, který se v Chrudimi v posledních letech úspěšně rozrůstá a to jak do množství, tak do kvality. "Pečlivým procházením těchto záznamů, z nocí, kdy k požárům došlo, se podařilo kolegům nasbírat několik střípků, které pomohli s objasněním případu," uvedl mluvčí policie.

Proti oběma mužům, kteří svým jednáním způsobili škodu vyčíslenou na 785.000 korun, zahájil komisař pardubické kriminální služby trestní stíhání pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Oba muži se k zakládání požárů doznali, i tak je ale čeká soudní řízení, kde jim hrozí tresty odnětí svobody v trvání šesti měsíců, ale také až tří let odnětí svobody.