„Měli jsme tu před časem starostí s některými jednotlivci z řad místní romské komunity. Lidem teď ztrpčuje život další přistěhovalá rodina, která k přepravě využívá vrak staré renaultky s prasklým výfukem. Noční jízdy tak registruje celá vesnice,“ říká Jiří Stuna, vrchní strážník skutečské městské policie.

„Zároveň se ukázalo, jak výrazně může do chodu obce zasáhnout opravdu nepřizpůsobivý člověk. Jeden takový tu donedávna stál za valnou většinou veškerých potíží,“ říká Stuna. Má přitom na mysli Balkánce, který se při svém počínání na nikoho a na nic neohlížel. Kromě toho, že to byl konfliktní jedinec, všude po sobě zanechával také neuvěřitelný nepořádek. Rozebíral totiž autovraky. Plastové díly a odpady vozil do lesa, olejové náplně vypouštěl do půdy. Zmíněného „potížisty“ se však Skutečští stejně nadobro nezbavili. Přestěhoval se totiž do Přibylova, jedné z dalších skutečských místních částí.

Zbožnovské donedávna obtěžovali také psi, kteří volně pobíhali po obci. „Problém se už podařilo vyřešit. Jedna z odchycených fen nám ale přece jen přidělala starosti, když se jí záhy po odchytu narodila hned pětice štěňat. Teď je nabízíme do nějakých dobrých rukou. Asi s nimi vyrazím na trh do Valů,“ žertuje Stuna.

Snímky fenky a štěňátek najdete v galerii. Zájemci, kteří by se jich chtěli ujmout, mohou kontaktovat MP Skuteč na čísle 731 557 489.

Kromě potíží se psy a s rámusem řešili nedávno Skutečští také problémy s častými krádežemi, obtěžováním nebo šikanou mezi nezletilými delikventy. „Tady se již situace zlepšuje, problém řešíme například ve spolupráci se zdejší speciální školou, kde pracují skuteční odborníci,“ uzavírá Stuna.