Vše začalo v prosinci, když žena na internetu prostřednictvím jedné známé energetické společnosti narazila na nabídku investování do bitcoinu a na tuto nabídku zareagovala. Zanedlouho ji zkontaktovala neznámá osoba s tím, že si má do svého telefonu nainstalovat mobilní aplikaci. „To udělala a poslala ze svého soukromého účtu počáteční vklad ve výši 5000 korun,“ vysvětlila policejní mluvčí Andrea Muzikantová.

Opětovně pak byla kontaktována kvůli zřízení bitcoinové peněženky. Vše vyvrcholilo v druhém lednovém týdnu, kdy se přihlásila do stažené aplikace a byla vyzvána, aby internetovým bankovnictvím uhradila částku ve výši jedné koruny pro aktivaci bitcoinové peněženky. Ještě ten den ale zjistila, že na jejím bankovním účtu proběhly operace, o kterých neměla ani tušení.

Ilustrační foto
Stěží uvěřitelné: K postiženému muži se vnutili domů. Okradli ho hned několikrát

Během několika minut neznámý pachatel vytvořil elektronické platební příkazy a ze dvou účtů ji připravil o více než milion korun. „Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, shromažďují listinné důkazy a prověřují veškeré informace směřující ke zjištění totožnosti zatím neznámého pachatele,“ sdělila Muzikantová V případě jeho dopadení mu hrozí trest odnětí svobody až na 8 let.

Není to zdaleka jediný případ, se kterým se policisté setkávají. „Buďte tedy obezřetní, nikomu neposkytujte vaše soukromé informace, nereagujte na pokyny týkající se stažení neznámých aplikací a nezasílejte peníze osobám, o kterých nic nevíte,“ vyzvala Muzikantová.