První letošní případ zaznamenal hajný Pavel Pešek během uplynulého víkendu v chrudimských městských lesích, kde řádili sběrači jmelí. Jednoho z nich se dokonce hajnému podařilo chytit přímo při činu. „Objevil jsem sice v lese u Pohledu jen jednoho člověka, ale po chvíli mi bylo jasné, že jde o celou partu. Sotva si totiž muž stačil zatelefonovat, přijel pro něj zbytek skupiny, který zřejmě trhal jmelí někde poblíž," vysvětluje Pavel Pešek.

Risk je zlodějů zisk

Přistižený muž se tváří v tvář hajnému nezmohl ani na žádnou výmluvu. „Narazil jsem na zloděje právě v okamžiku, kdy si pod stromem chystal k odvozu pěknou hromadu předtím natrhaných a na zem naházených větviček. Odhaduji, že strženého jmelí mohlo být přibližně třicet kilogramů," upřesňuje hajný Pešek.

Už po chvíli počítání je jasné, že lesní pych se musí zlodějíčkům bohatě vyplácet. Vždyť rozdělí-li kilo jmelí například na čtyři svazky nabízené pak na tržnici po třiceti korunách, obnáší oněch 30 kilo částku 3600 korun. A to už nenechavcům zřejmě stojí za několik hodin nepohodlí doprovázeného strachem z odhalení.

Lesní škůdci a zloději se ostatně nemusejí bát ani přemrštěně vysokého trestu. Když byla k výtečníkovi u Pohledu přivolána hlídka chrudimské městské policie, uložili mu strážníci tisícikorunovou pokutu. „Stejně postupujeme i v dalších podobných případech," potvrzuje Jaroslav Hlavinka, zástupce velitele chrudimských městských strážníků.

Stromky v ohrožení

Lesy jsou ale rozlehlé a jsou-li zloději potichu, těžko na ně lesní hospodář vůbec natrefí. Přiznává to i hajný Pavel Pešek. „Byl to první případ, kdy jsem někoho chytil rovnou při činu. Obvykle už po zlodějích nacházím jen stopy," konstatuje hajný. „Daleko častěji než na krádeže jmelí ostatně v lese narážím na krádeže vánočních stromků. Počítám, že se městským lesům nevyhnou ani letos před Vánocemi. V uplynulých letech jsme naštěstí zaznamenávali jen jednotlivé izolované krádeže. Odjinud jsou však známy i případy, kdy zloději podřezali a odvezli stromky třeba z celé lesní školky," uzavírá hajný.