Za totální nesmysl a pomstu označil v úterý před Krajským soudem v Hradci Králové devětatřicetiletý Miloslav Kaňovský obžalobu, která ho viní z pohlavního zneužívání nezletilého chlapce. „K ničemu takovému nikdy nedošlo,“ uvedl hned na úvod hlavního líčení Kaňovský.

Podle spisu obžalovaný v létě roku 2000 či v roce 2001 v bytě na Chrudimsku přiměl nezletilého, tehdy osmi či devítiletého hocha, k orálnímu sexu. „V důsledku tohoto jednání se u poškozeného v průběhu roku 2007 plně rozvinula posttraumatická stresová porucha, kterou trpěl až do roku 2009,“ předčítal z obžaloby státní zástupce Milan Šimek. Poškozený trpěl například poruchami spánku či sebepoškozováním.

Kaňovský v úterý u soudu vypověděl, že chlapec si nejspíš všechno vymyslel jako pomstu za to, že se mu dostatečně nevěnoval. Navíc podle jeho slov nebyl s hochem nikdy sám. „Vždy jsem s ním byl v přítomnosti mé rodiny,“ uvedl. Poznamenal také, že vše může být i důsledkem špatné výchovy jeho matky, která ho nezvládala.

„Já jsem se s ním vídal tak jednou měsíčně a od jeho patnácti jsem ho už neviděl,“ dodal Kaňovský. K přerušení styku došlo prý po incidentu, k němuž došlo během týdenní společné cesty do zahraničí. Tehdy Kaňovský byl s chlapcem na týden v Nizozemsku, kam jeli kamionem. Hoch ho údajně během cesty s brekem žádal, aby mohl bydlet s ním, on mu však vysvětlil, že to není možné. Po návratu se však s odstupem času dozvěděl, že to pro chlapce byl ten nejhorší týden v životě. „Myslel jsem si, že je všechno v pořádku, ale s takto bezcharakterním člověkem jsem se nehodlal stýkat,“ objasnil Kaňovský. Podle něj měl navíc hoch kázeňské problémy a byl velmi agresivní.

'Vždycky jsem se ho bál'

Před soudem v úterý stanul i sám poškozený. Dnes již plnoletý mladík vypověděl, že dlouhé roky mlčel především ze strachu z obžalovaného. „Vždycky jsem se ho bál,“ uvedl. Navíc po onom údajném incidentu k němu začal pociťovat i odpor.

Přiznal však, že má potíže přijímat kritiku a že se i několikrát pohádal a dostal i do fyzického konfliktu se svou matkou. Přiznal také, že od zhruba páté třídy má výchovné problémy a docházel také na psychiatrickou a psychologickou terapii. „Trpěl jsem hlavně depresemi. Ale to všechno z traumatu z dětství,“ tvrdil před soudem poškozený.

Hlavní líčení je naplánováno do konce týdne. Obžalovanému Miloslavu Kaňovskému hrozí až dvanáctiletý pobyt za mřížemi.

Co tvrdí obžaloba
Blíže přesně nezjištěného dne s největší pravděpodobností v létě roku 2000 nebo 2001 v bytě za účelem svého sexuálního uspokojení nezletilému, jehož věk znal, sundal slipy, kdy on sám už byl nahý, do pravé ruky uchopil nezletilého přirození, dal si jej do úst a snažil se ho vzrušit. Následně nezletilého žádal, aby to samé udělal jemu. Poškozený v zájmu předejití konfliktu s obžalovaným, tak učinil. Po chvíli, aniž by mu v tom obžalovaný bránil, s uspokojováním obžalovaného přestal, oblékl se a snažil se usnout. V důsledku tohoto jednání se u poškozeného v průběhu roku 2007 plně rozvinula posttraumatická stresová porucha, kterou trpěl až do roku 2009. Projevy ustoupily zejména vlivem podstoupené adekvátní léčby.