Od uplynulé středy policisté hledají devítiletou Annu Janatkovou z Prahy. Zatím bez úspěchu. Více čtěte ZDE.

Také v Královéhradeckém kraji ale policisté pátrají po dospělých i dětech. „V současné době v Královéhradeckém kraji pátráme po dvaadvaceti pohřešovaných osobách,“ uvedl vrchní inspektor Jiří Jelen z Krajského ředitelství Královéhradeckého kraje. Nejdéle pohřešovaným je muž z Náchodska, který „zmizel“ v roce 1992 cestou vlakem do Prahy, a o rok později odešel z domova starší muž u přehrady Rozkoš. Ani jeho se dosud nepodařilo vypátrat.

„Zvláštní skupinu pohřešovaných tvoří svěřenci výchovných ústavů, kteří z různých důvodů sami uprchli. Nezřídka se jedná o opakované útěky,“ vysvětluje Jiří Jelen. „Převážná část těchto mladých útěkářů je brzy vypátrána, protože někteří z nich na útěku páchají trestnou činnost. V současné době se v kraji pátrá po dvanácti mladých z výchovných ústavů,“ uvedl Jiří Jelen.

To nám potvrdil i ředitel Dětského diagnostického ústavu v Hradci Králové Pavel Janský. „My s útěkáři nemáme větší problémy, uprchne jich tak dvacet ročně. Mnohdy opakovaně ti samí, ale vracejí se do míst, ke známé partě, rodině, o kterých hned víme,“ uvedl Janský. Naštěstí se jim nestalo, že by některé z dětí bylo pohřešováno dlouhodobě.

Synovi nic neřekla a byla na dovolené

„Loni bylo na policii Královéhradeckého kraje nahlášeno 314 pohřešovaných, většinu z nich jsme našli v pořádku, jen čtyři osoby se nám zatím nepodařilo vypátrat,“ řekl Jiří Jelen.

Jak dodal, někdy zjistí policisté i zvláštní okolnosti případu. „Například pohřešovaná starší žena odjela letos s kamarádkou na dovolenou, synovi nic neřekla a v klidu si užívala sluníčka u Jadranu. Mezitím se syn obával o její bezpečnost,“ doplnil vrchní inspektor Jiří Jelen.

Stal se jim i případ, že se tři mladí vydali do Belgie a Německa. Nestačily jim ale peníze, a tak si je opatřili nekalým způsobem. Po několika dnech usilovné práce kriminalistů, protože je začaly postrádat jejich rodiny, trojici objevili v jedné vazební věznici v Německu.

(vop)