„Operace ledvin pacienta s nadváhou, oběť dopravní nehody s pohmožděninami a popis těla fixou pro mediky na lékařské fakultě s rozpisem údajů! To jsou ve skutečnosti fotografie děsivé očkovací kampaně českého ministerstva zdravotnictví, která balancuje na hraně šíření poplašné zprávy a má za úkol vyděsit neočkované občany natolik, aby se honem rychle běželi naočkovat.“ Tak zněla zpráva, která se začala v listopadu masově šířit v českých i slovenských dezinformačních médiích i na sociálních sítích. Zpráva je však naprosto vylhaná.

Aeronet, Infokurýr a další lháři

Zprávu od 10. listopadu v různé formě publikovaly například weby Aeronet, Infokurýr, Gloria.tv, Oral.sk, objevila se mimo jiné ve facebookových skupinách „Za pravdu“, „Za vlast“, „VOLNÝ blok - Ústecký kraj fanoušci“ nebo „Otvorme oči“ a sdílely ji i další tisíce uživatelů internetu.

„První fotografie … pochází z operačního sálu a zdravotníci převalují pacienta na bok. Mezi nohama má vývod z močového měchýře. Tato fotografie ovšem nezachycuje covidového pacienta. Jedná se o fotografii pacienta při operaci ledvin. Dokonce na fotografii vidíte, jak lékař pracuje na pacientových zádech v oblasti ledvin. Vývod z měchýře je typickým znakem těchto operací ledvin, sdělil nám do redakce zdroj, který nás požádal, abychom jeho identitu neodhalovali, ani fakultní nemocnici, ve které pracuje. Proč si ministerstvo vybralo zrovna tuto fotografii pro očkovací kampaň, ze které každý chirurg snadno pozná, o co se jedná, je poněkud zarážející, dodává v emailu náš zdroj.“

Očkování - Ilustrační foto
Očkovaným prý hrozí zimní izolace. Český server šíří lež dezinformátora Perronna

Právě tohle napsaly v totožných textech dezinformační weby. Podobným způsobem „rozebraly“ i ostatní snímky z kampaně, kterou v úterý 9. listopadu 2021 spustilo Ministerstvo zdravotnictví ČR. Kampaň se objevila v tisku, na zpravodajských webech a na sociálních sítích a obsahovala velmi naturalisticky působící snímky zachycující například ukládání mrtvých těl zemřelých do modrých pytlů a jejich převoz na patologii. 

Podle dezinformačních webů šlo prý kromě snímku z údajné operace ledvin o fotografii pacienta po dopravní nehodě, což mají dokládat pohmožděniny na ruce, způsobené nárazem na volant, a dále o fotografii neinfekčního těla zemřelého, darovaného k výuce mediků. Na snímku, zachycujícím psaní data a přesného času úmrtí, prý lékař namísto toho vyznačuje datum a čas expedice těla z chladícího boxu.

Fotograf vyvrací lži dezinformátorů

To všechno jsou ale lži. Jak ukázala agentura AFP na svých stránkách Na pravou míru, určených pro ověřování faktů, všechny fotografie použité v kampani pořídil fotograf Lukáš Bíba, vítěz Czech Press Photo z roku 2019. A jde opravdu o snímky z jednotky intenzivní péče Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, pořízené v době od listopadu 2020 do dubna 2021.

„Fotky vznikly ve Vinohradské nemocnici, šlo o průřez celou tou pandemickou vlnou. Jedna z nich byla letos nominována na Czech Press Photo,“ uvedl pro AFP fotograf. Původ snímků potvrdila agentuře 11. listopadu prostřednictvím své mluvčí i Vinohradská nemocnice.

Testování obyvatel na Slovensku během epidemie koronaviru
Lež o slovenském očkování: přeřek televizního moderátora zneužili dezinformátoři

Všechny snímky zachycují podle fotografa manipulaci s mrtvými těly. Snímky, které podle dezinformačních webů představují údajně tělo řidiče zabitého při autonehodě a dále tělo darované k výuce mediků, zobrazují ve skutečnosti jedno a totéž tělo - což je na nich při bližším pohledu i patrné, protože stejný nápis na ruce, který je na jedné z fotografií zachycen v detailu, se objevuje i na té druhé, byť tam je ruka zemřelého zabírána z většího odstupu. 

Nesmyslné je i tvrzení, že jeden z vizuálů, zachycující tělo na boku, prý ve skutečnosti znázorňuje operaci ledvin. Žádný operatér by v profesionálních podmínkách neprováděl operaci pacienta v nezastabilizované poloze, kdy mu ho takto přidržuje jiný zdravotník. Podle fotografova vyjádření pro AFP jde ve skutečnosti o otáčení těla zesnulého. 

Jediné, co je opravdu pouze invence tvůrců kampaně, jsou použité slogany, což na dotaz webu Echo 24 připustil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Skutečné příběhy zemřelých lidí nechtělo ministerstvo podle jeho vyjádření medializovat.

Jak to bylo s tabulkou

Lživý článek, který hromadně zveřejnilo tolik dezinformačních webů zároveň, také tvrdí, že Fakulta informačních technologií ČVUT, která provozuje portál ockovani.opendatalab.cz, úmyslně stáhla tabulku, která porovnávala počty očkovaných a neočkovaných osob ležících na JIP v českých nemocnicích.

„Tabulka ukazovala, že očkovaných leží na JIP stejně nebo dokonce více, než neočkovaných. Nyní se tam nachází tento vysvětlující text: ‚Z důvodu častého nepochopení významu dat v tabulce, kdy jejich dezinterpretací docházelo k mylným závěrům, jsme se rozhodli tabulku dočasně skrýt. V současné době je přislíbena nová datová sada obsahující navíc informaci o věkové skupině, až bude k dispozici přidáme novou názornější tabulku.‘“

Farmaceutická společnost Pfizer je pod neustálým tlakem hoaxů, které se šíří i přes zjevnou nesmyslnost. Ilustrační snímek
Sítěmi se šíří další hoax. Po "popravě" Gatese přišla lež o zatčení šéfa Pfizeru

„Aha, takže tabulka musela pryč, protože lidé ji špatně interpretovali? Tak proč namísto odstranění tabulky nedošlo třeba k vysvětlení těch dat?“ ptá se ironicky článek, přičemž zamlčuje, že přesně k tomu, co požaduje, skutečně došlo: portál na data nadále odkazuje a přidává právě ono požadované detailní vysvětlení, jak k dezinterpretaci došlo.

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: Deník„Vyplývá z něj, že nemá smysl srovnávat absolutní počty očkovaných covidových pacientů na JIP, neboť očkovaných lidí v populaci je mnohem více než neočkovaných, takže procento úmrtí u očkovaných je mnohem nižší než u neočkované populace,“ shrnuje AFP.

V Česku bylo podle ní dosud podáno něco přes 12,7 millionu dávek vakcíny proti covidu. Podle údajů ČVUT je proočkováno 59,7 procenta populace.