Předchozí
1 z 6
Další

Kastelánka Ivana Matyková provádí návštěvníky sezónu za sezónou zříceninou hradu Lichnice, který se tyčí nad Třemošnicí. Letošní sezóna před několika dny začala. „Takže jsem uklidila, vyhnala pavouky z koutů hradního muzea a hned začala s prohlídkami. Už první víkend jsem na hradě přivítala 330 dospělých návštěvníků, 120 dětí a dvacet rodin, takže sezóna je od začátku v plném proudu,“ pochvaluje si kastelánka, jíž dělá radost, že hradem v posledních letech prochází stále víc návštěvníků.

Kastelánku většinou zastihneme s úsměvem na tváři.Zdroj: Archiv Ivany Matykové

Vloni už hrad navštívilo 22 400 lidí. S pouhou rolí průvodkyně se ale Ivana Matyková nespokojí. Na hradě patřícím městu Třemošnici dělá rovněž správcovou a pokladní, dohlíží na rekonstrukce, jež tu město provádí, a hraje též hlavní roli při organizování dramaturgie návštěvnické sezóny.

Kastelánka Ivana Matyková provádí návštěvníky sezónu za sezónou zříceninou hradu Lichnice,Zdroj: Archiv Ivany Matykové

Očekávané prohlídky hradu i jeho sklepení jsou tak od jara do podzimu co chvíli doprovázeny například vystoupeními kejklířů, jezdců na koních, ukázkami lukostřelby, scénkami zahrnujícími ukázky zaniklého katovského řemesla nebo poznávacími programy zaměřenými na život hmyzu nebo hradních netopýrů. Konají se tu také folkové koncerty.

Pomoc při workshopu.Zdroj: Archiv Ivany Matykové

„První zmínky o hradu pocházejí z roku 1251. Já tady provádím už 28 let a tak si dobře uvědomuji, že bez péče městského úřadu, který nechává zříceninu každoročně opravovat, by památka časem úplně zanikla. Jsem ráda, že se ji daří chránit a zachovávat, a že u toho můžu osobně být,“ pokračuje kastelánka, která si už život bez dominanty této části Železných hor neumí ani představit.

Panorama hradu Lichnice. V popředí třemošnická městská částí Podhradí.Zdroj: Archiv Ivany Matykové

„Chtěla bych na Lichnici všechny pozvat. Obyčejné vstupné tu činí jen 30 korun a studenti či důchodci zaplatí jen polovic. Není to mnoho, ale při zajišťování dlouhodobé péče o zbytky hradu pomůže jakákoliv částka,“ uzavírá Ivana Matyková. Hrad je nyní otevřen jen o víkendech.

V kulisách hradu.Zdroj: Archiv Ivany Matykové

O Velikonocích 19. dubna od 13 do 15 hodiny se budou na hradě malovat kraslice voskem a na 20. dubna, kdy tu začne plná návštěvnická sezóna, bude na nádvoří hradu připraveno bezplatné pletení pomlázek pro dětské i dospělé zájemce. Nevyužité zbylé proutky budou moci příchozí vysadit u rybníčku pod Žižkovým dubem nebo kdekoliv u cesty, aby se zde později zazelenalo několik nových vrbiček. 

Ze Zimního táboření na Lichnici.Zdroj: Archiv Ivany Matykové