Šíření covidu-19 v Česku v poslední době vytrvale zrychluje. V pátek přibylo v Česku 1789 potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo nejvíce nově nakažených za jeden den od začátku května. Nedělních téměř osm stovek případů je zase nejvíce za neděli od 25. dubna, kdy bylo nakažených 826.

Rastislav Maďar
Rastislav Maďar: Čeká nás zátěžová zkouška. Měli bychom se vrátit k respirátorům

Stejně tak rostou i počty lidí, kteří skončili s covidem-19 v nemocnicích. Ve čtvrtek 14. října bylo v nemocnicích 467 lidí, tedy nejvíce od 1. června. V pátek a sobotu hospitalizovaných mírně ubylo, ale v neděli se jejich množství zase zvýšilo na 463. Množství pacientů ve vážném stavu se drží už sedm dní na osmi až devíti desítkách.

Podobně jako počty vážně nemocných se zvyšuje i množství úmrtí lidí s covidem-19. Za posledních sedm dní zemřelo podle údajů ministerstva 44 nemocných, zatímco v předešlém týdnu to bylo 26 lidí. Přitom ještě v první polovině září se počty úmrtí za týden pohybovaly pouze v řádu jednotek.

Roste i podíl pozitivních testů 

Zrychlování šíření nákazy potvrzují i podíly odhalených případů nákazy na počtech provedených testů. U preventivních a plošných testů, které tvoří naprostou většinu prováděných testů, vzrostl podíl pozitivních z 0,6 procenta za předchozí neděli na 1,54 procenta, což je nejvíce od druhé poloviny letošního března.

U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl z 2,44 na 4,18 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 4,28 na 8,81 procenta.

Testování na covid-19. Ilustrační foto.
Epidemie se nevyvíjí dobrým směrem, řekl Vojtěch. Plánuje změny u testů

Počet testů na koronavirus byl v neděli mírně vyšší než před týdnem. Předešlou neděli 10. října bylo provedeno zhruba 8000 PCR testů a 22 tisíc antigenních, zatímco v neděli 17. října bylo PCR testů skoro 10 tisíc a antigenních opět asi 22 tisíc.

Rostou rovněž počty nově nakažených v přepočtu na obyvatele. Tzv. incidenční číslo, používané státem pro určování protiepidemických opatření, k dnešku stouplo z nedělních 86 případů za posledních sedm dní na každých sto tisíc obyvatel na 90 případů. Nejvyšší je incidenční číslo nadále v Moravskoslezském kraji se 150 případy a nejnižší v Libereckém kraji s 25 případy. Už v pěti regionech ze 14 se počet nových případů za sedm dní na sto tisíc obyvatel dostal přes hranici jedné stovky nakažených. Kromě Moravskoslezského kraje je to Jihočeský, Olomoucký a Plzeňský kraj a Praha.

Klíčová hranice 

Hranice 100 případů na sto tisíc obyvatel za týden byla letos na jaře pro vládu určující pro změny opatření. Při poklesu incidenčního čísla pod tuto hranici byly například otevírány školy, muzea a památky nebo uvolňovány podmínky pro provozování služeb. Na začátku září ale ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a hlavní hygienička Pavla Svrčinová uváděli, že i při opětovném překročení hranice 100 případů se neplánuje uzavírání škol, obchodů nebo kulturních zařízení. V pátek Vojtěch uvedl, že znovu zvažuje možnost, že by v restauracích kontroloval jejich personál bezinfekčnost hostů. Proti tomu však protestují restauratéři.

Za celou dobu epidemie bylo v Česku od začátku loňského března zaznamenáno přes 1,7 milionu případů covidu-19. Zemřelo celkem 30 554 nakažených. Od začátku očkování proti covidu-19 loni v prosinci bylo v zemi podáno celkem 11,95 milionu dávek vakcín a plně naočkováno je 6,03 milionu lidí. V neděli dostalo vakcínu zhruba 2000 lidí, což je asi o 300 více než před týdnem.