Zpomalit vysokou úmrtnost a omezit vážné průběhy nemoci má očkování. Ukončené očkování proti covidu, tedy obě potřebné dávky, má v Česku přes půl milionu lidí. Aspoň jednu dávku má za čtvrt roku očkování téměř 1,2 milionu lidí. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Blatný: Když se lidé o Velikonocích utrhnou, školy se otevřou jen na týden

Epidemie v posledních týdnech zpomaluje, laboratoře ve středu odhalily 7208 pozitivních na nákazu novým typem koronaviru. V mezitýdenním srovnání je denní počet nových případů asi o 1600 nižší, oproti úterý je nově nakažených méně zhruba o 1400. Nových případů covidu-19 ubývá z denního průměru asi o 2000 až 2500 týdně.

Jen velmi pozvolna se ale snižuje počet hospitalizovaných. Epidemická situace je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška proto rozporuplná, řekl na středečním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví.

Modely ÚZIS zahrnující současná přísná opatření předpokládaly za březen 320 tisíc pozitivně testovaných, podle aktuálních dat na webu ministerstva to bylo 291 tisíc případů. Nemocnice jsou ale podle Duška stále na hranici svých kapacit. Za poslední týden ubylo o 9,7 procenta hospitalizovaných celkově a na jednotkách intenzivní péče o 7,3 procenta.

Podle Duška se může projevovat už i efekt vakcinace, jisté to bude zhruba za dva týdny.

Ve třetím stupni pohotovosti

Ve středu byla podle údajů ministerstva nutná hospitalizace u 7298 lidí, z toho 1623 bylo ve vážném stavu. Oproti předchozímu dni bylo v nemocnicích asi o 500 nakažených méně, v mezitýdenním srovnání se jejich počet snížil asi o 870.

Lék bamlanivimab
Vyšší cena nevadí. Využívejme protilátkových léků, vyzývá Smejkalova skupina

Bodové skóre epidemického systému PES, kterým se dříve řídila opatření proti šíření nákazy, kleslo k dnešku z 59 na 55 bodů. Stále zůstává ve třetím z pěti stupňů pohotovosti, je nejníže od začátku loňského října. Za poklesem je zlepšení ukazatele průměrného počtu nově nakažených koronavirem na sto tisíc obyvatel za poslední dva týdny, ke středě činil 939. Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný člověk, stouplo pouze o tisíciny, po zaokrouhlení činí 0,86.

Nákaza se nyní nejvíce šíří na severu Čech. Na Děčínsku v uplynulých sedmi dnech zaznamenali 515 nakažených na sto tisíc obyvatel a na Českolipsku 513. Naopak relativně nejlepší situace je na Chebsku, kde bylo v uplynulém týdnu 67 nakažených na sto tisíc obyvatel. V žádném jiném regionu se tento údaj pod sto případů nedostal.