Superúplněk nastane, když se měsíc na své oběžné dráze nejvíc přiblíží k Zemi. Na noční obloze se jeví větší a jasnější (lehce dorůžova zbarvený) a představuje jednu z nejpůsobivějších nočních scenérií, jaké můžeme během roku na obloze shlédnout.

Mars, ilustrační foto
Mars zřejmě vznikl rozmačkáním dvou jiných planet. Naznačují to dva meteority

S ohlédnutím za večerejší nocí nezbývá než říci, že ten letošní se opravdu vydařil. Ve 20:00 hodin středoevropského času se Měsíc ocitl tzv. v přízemí, tedy ve vzdálenosti pouhých 356 909 kilometrů od Země (průměrná vzdálenost Země od Měsíce přitom činí 384 400 kilometrů), čímž se nám přiblížil nejvíce od loňského února. 

"Dubnovému úplňku se přezdívá také jako Měsíc rašící trávy nebo Vaječný měsíc, protože ohlašuje první známky jara a blížící se Velikonoce," uvedla trochu poeticky CNN.

Ilustrační snímek
Stavební materiál budoucnosti? S budováním základny na Měsíci má pomoci moč

Protože lidé jsou v současnosti na většině míst světa včetně Česka uzavřeni alespoň částečně do nějaké formy domácí karantény, představoval pro ně superúplněk vítané zpestření jejich izolace. Po celém světě tak vznikla celá řada jeho unikátních snímků, mezi nimiž se neztrácejí ani fotografie českých nadšenců. Mnohé z nich si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Ti, kteří o superúplněk v úterý přišli, budou mít další šanci již brzy. Konkrétně v květnu.